• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
hail, caesar - ethan coen, joel coen
2016.
oyuncular: josh brolin, george clooney, alden ehrenreich

1950lerde hollywood'un en buyuk film studyolarinin birinde akla gelebilecek tum sorunlarin cozulmesinden sorumlu yonetici eddie mannix'in bir gununun hikayesi.
 1. filmdeki her karakter, 1940-60larin gercek aktor, aktris, ve yonetmenlerine gonderme... kimi dogrudan bir kisiye, kimi iki-uc kisiye kombine... george clooney'in baird'i misal bariz ben-hur'daki charles heston ve spartacus'teki kirk douglas'in bi karisimi..

  eger bu yillarin filmlerine asina iseniz filmi izlerken kendinize ilave bir ugrasi bulabilirsiniz, acaba kime gonderme bu karakter diye, yoksa filmin kendisi biraz bayik... kotu degil, ama ne bileyim, coen kardeslerden beklendigi kadar etkileyici de degil...
 2. pek olmamış bir coens filmi. ama coenlerin filmografisi 1 iyi film, bir vasat film olarak gittiği için bundan sonraki film için umutlanabiliriz.

  yani kötüden ziyade böyle bir kadroya göre hayal kırıklığı demek daha doğru olacaktır. yani koskoca ralph fiennes'in fragmandan fazla sahnesi yok ki göründüğü sahneler kanımca en eğlenceli sahnelerdi. keşke onu daha çok görebilseydik.

  ayrıca channing tatum'da the hateful eight'den beri şaşırtmaya devam ediyor. aynen devam etmesini salık veririm kendisine.
 3. öncelikle türün babası olarak terry gilliam'ı hatırlatmakta fayda var.genre olarak göndermeler ne kadar aşırı dozda verilse de bu göndermelere somut örnekler verilerek kara mizahın dibine vuran özgün bir film olmuş diyebilirim. filmi izlerken sürekli ara vererek kurgunun o andaki seyrini özgünlük açısından değerlendirmek gibi garip bir huyum var. ve bu film coen'lerin çoğu filminde olduğu gibi bu çıtayı yakalamış. fakat bariz olan filmografiye rağmen etrafta yapılan sığ ve coen'lerin dünyasına tezat eleştiriler beni biraz düşündürdü.
  gerçekten bir filmin beğenilme kriterleri arasında pohpohyalıcı yorumlar görerek genel eğilimin bu yöne kayması o filmin bekası için bu kadar etkili midir? çünkü önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli alt metin okumaları yapılarak özel bir konuma erişeceği aşikar.
  sde