1. öncelikle neden felsefe' nin altına açtım bu başlığı onu deyivereyim...
  çünkü, hak yemek kişiden kişiye değişen bir durum. herkes kendine göre geliştirdiği savunma sistemi ile bakar bu olaya... yani ne halt olduğu belli değildir.

  ben, "hak yemek" filliyatını tanımsal bir açıklamayla sunmayacağım. çeşitli nedenlerle (dolayısıyla bahanelerle), sosyal hayatımızda hepimizin yediği ama haksızlık olarak görmediği b.kları yazacağım.

  haydi buyrun.

  1. yoğun trafikte anayolda giderken, tali yoldan trafiğe katılmak isteyen araca illegal iş yapıyor muamelesi çekmek ve yol vermemek.
  2. minibüs gibi toplu taşıma araçlarının, yol babasının gibi ortasından yavaş yavaş gitmeleri. istediği yerde durup, istediği yerden geçmesi.
  3. kırmızı ışıkta geçmek, emniyet şeridini kullanmak, sağa dönüşlerde sıra varken soldan katılmak.
  4. ev satarken, yüzde 2’ lik olan kendi harcını alıcıya yüklemek.
  5. ev sahibinin evi 100’ e satmak isterken, emlakçının 110 a satması ve dahası üstüne bir de alıcıya %13 komisyonda diretmesi.
  6. sosyal ortamda, baskın biri tarafından ezilen veya bir şekilde üzülen insanları korumak yerine, “en iyisi hiç karışmamak” diye düşünülmesi
  7. taraf olunan bir mesele bir gün sizin aleyhinize gerçekleştiğinde, taraf olduğunuz durumun tersi taraf olmak.
  8. komşunuzun tadilat gürültüsüne bin bir laf söyleyip, günün birinde sizin tadilatınız olduğunda şikayetini dile getiren bir komşuya karşı üste çıkmak.
  9. bir ticarethanenin geçinimi için koyduğu bedeli, “yaptığın iki tıktık” diyerek eleştirmek ama kendi bir ticari işinde müşteriyi suçlamak.
  10. yaya olunca araçta olanı, araçta olunca yaya olanı eleştirmek.
  11. mal alırken pazarlığı sıkı tutmak, ama satarken faiş fiyat koymak.
  12. çevrendekileri dürüst olmamakla suçlarken… diğer taraftan vergi vermemek için her bir haltı şirket gideri olarak göstermek.
  13. vatan millet sakarya’ dan geri durmamak… ama askerlik konusunda yan çizmek veya 11. maddedeki gibi davranmak
  14. piyasa yükseliyor diye ederinden fazlasına satmak. spekülasyon yapmak.
  15. dedikodu yapmak…
  16. …
  17. …

  bunlar ve benzerlerinin hepsi hak yemektir. hepsine bir bahanemiz bulunmaktadır.
  günün birinde, başınıza gelen bahtsız işlerden dolayı, “ne yaptım da böyle oldu” dememek gerek belki de. çünkü bu, kimine göre doğanın, kimine göre de ilahiyanın sekmeyen adaletidir.
  30 yıl sonra bile sizi bulur.