1. âşık

  "dilim dilim bende yürek
  aşk nicedir gel benden sor
  savrulurum kürek kürek
  aşk nicedir gel benden sor"

  "ene'l-hakk"
 2. maalesef yaşadığı zamanda anlaşılamamış adamlardan biri. aslında dinin en temel öğretilerinden biri olan ve çok az kişinin fark ettiği bir şeyi yüksek sesle söylemiş olması maalesef sonunu getirmişti. "ben hakk'ım" (en el-hakk) sözü toplum ve yöneticiler tarafından yalnış anlaşılmış ve hallac-ı mansur'u idama götürmüştür. aslında söylemek istediği evrendeki her şey gibi kendisinin de allah'ın bir parçası olduğudur. evrendeki her şey allah'ın bir parçasıdır. ağaçlarda, dağlar, denizler, bulutlar, yıldızlar... haliyle insan da allah'ın bir parçasıdır. bu yüzden allah'ın bir parçası olan bir şeyin "ben hakk'ım" demesi de saçma değildir. tanrı olduğunu iddia etmez elbette. onun parçası olduğunu söyler. ve belki de bu farkındalık, dinde ulaşılabilecek en üst farkındalıklardan biridir. ama insanlar bunu "kendini tanrı ilan etmek" olarak algılayınca elbette kaçınılmaz son gelmiş. elbette arada kışkırtmacıların falan da etkisi olmuştur. herkesin olduğu gibi onun da sevmeyenleri vardır. hakkında ileri geri konuşarak söylemlerini, öğretilerini yanlış anlatmış da olabilirler. ama ne olursa olsun idamı, utanılması gereken bir şeydir.
  jimi
 3. (bkz: hüseyin ibni mensur hallâc)

  "aslında hallâc (pamuk atıcı) değildir. bir gün dostu olan biri hallâcın dükkânında otururken onu bir işe gönderdi ve "senin işini de ben görürüm" dedi. parmağı ile işaret edince pamuklar çekirdek ve tozlarından ayrıldı. bu kerameti yayılarak "hallâc" ismiyle meşhur oldu (...)

  alî râmiteni hazretleri hallac-ı mansûr'un halini, "hüseyin bin mensûr zamanında, hace abdülhâlık-ı gocdevânî'nin oğullarından biri bulunsaydı, mensûr idâm edilmezdi." buyurarak en veciz şekilde izah etmiştir.
  abdülhâlık-ı gocdevânî'nin manevi oğulları olan talebelerinden biri bulunsa idi, hüseyin mensûr'u yetiştirerek bulunduğu makamdan daha yukarılara geçirir, idâm edilmesi lâzım gelmezdi (...) "