• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar j.k. rowling
harry potter ve sırlar odası - j.k. rowling
harry potter ve sırlar odası (orijinal adı: harry potter and the chamber of secrets), j. k. rowling tarafından yazılan harry potter serisinin ikinci kitabıdır. ingiltere'de ki ilk basımı 2 haziran 1999'de yapılmıştır. yapı kredi yayınlarının 1 mayıs 2001'de yayınladığı eseri türkçeye sevin okyay çevirmiştir.

harry’nin doğum günü dursley’lerce kutlanmadan geçer.yine de dobby adındaki cin onu ziyaret etmiş ve okula dönmemesi için kandırmaya çalışmıştır. dobby, evde hasar yarattıktan sonra bayan dursley harry’yi odasına kilitler. harry’yi uçan arabalarıyla gelen ve onu alıp evlerine götüren weasley kardeşler kurtarır. okul kitapları için alış veriş yaparken harry ve arkadaşları yeni bir profesör ile tanıştırlar; gilderoy lockhart. harry ve ron 9 ¾ peronudaki hogwarts trenine yetişemeyince yine okula gitmek için büyülü arabayı ödünç alırlar. okuldaki ilk quidditch çalışmasında gryffindor’lular, draco malfoy’un slytherin’in yeni arayıcısı olduğunu ve babasının tüm takım için 2001 süpürgelerinden aldığını öğrenir veçok şaşırırlar. çalışma malfoy’un hermione’yi bulanık (muggle aileden gelen) şeklinde çağırmasıyla kötüye gider. kısa bir süre sonra harry, profesör lockhart’a zorunlu olarak yardım eder ve ölüm konuşan kin dolu bir ses duyar.harry, ron ve hermione neredeyse kafasız nick’in partisine katılırlar. geri dönerlerken harry o kin dolu sesi tekrar duyar ve hademenin kedisini kara bir büyü yüzünden taşlaşmış olarak bulurlar. duvarlardaki mesajda sırlar odası uyarısı vardır. çocuklar, profesör binns’den salazar slytherin’in muggle’lara karşı olan önyargısını, sırlar odası’nı ve onun mirasçısını öğrenirler. ron bu mirasçının draco malfoy olduğunu düşünür ve hermione de çoközlü iksiri içip draco’nun arkadaşlarının kılığına girerek bir sonraki quidditch maçından önce onunla konuşmayı önerir. harry’nin kolu maç sırasında topun çarpması sonucu kırılır. lockhart’ın büyüsüyle de iyileşmek yerine kemikler tamamen yok olur. harry, revirde iyileşirken dobby tekrar ziyaret edip uyarır.o gece colin creevey’e saldırdırırlar.duello klübü toplantısında malfoy,yılan görüntüsü yapar.harry,yılana justin’i bırakması için bağırdığı zaman herkes onun yılanlarla konuşabildiğini anlar. çok geçmeden justin’e de saldırırlar.yen yıl tatili sırasında harry, ron ve hermione çok özlü iksiri denerler. harry ve ron, dr aco malfoy’un mirasçı olmadığını öğrenirler fakat hermione yanlışlıkla kendini bir kediye dönüştürür. h arry, mızmız myrtle’ın odasında boş bir günlük bulur. günlük bir zamanlar, tom riddle’a aittir; yani okulun 50 yıl önceki bir öğrencisine.sonra günlük çalınır ve hermione ile diğer kıza saldırılır. daha kötüsü; hagrid hapishaneye gönderilir ve dumbledore’un müdürlük görevi askıya alınır. harry ve ron yasak ormana girerek hagrid’e yardım etmek isterler. orman’da dev bir örümcek olan aragog’la karşılaşırlar.aragog onlara hagrid’in suçsuz olduğunu söyler. harry duyduğu sesin borulardan geldiğini ve dev bir yılana ait olduğunu öğrenir. ron’un kızkardeşi ginny, sırlar odası’na götürülür. bu yüzden harry, ron ve profesör lockhart onu bulmak için doğru borulara giderler. harry, tom riddle yani lord voldemort ile karşı karşıya gelir. voldemort, ginny’yi de esir almıştır. fakat dumbledore'nun anka kuşu fawkes’in yardımıyla harry voldemort’u yener.

bilgiler wikia'dan alınmıştır.
 1. efsanevi basiliskin döndüğü, harry ve arkadaşlarının güçlerini fark ettiği, serinin şiddetle devam etmesi gerektiği izlemini uyandıran 2. kitabı.

  seriyi bitirip geriye döndüğünüzde bulduğunuz şey harikulade şekilde yerleştirilmiş parçalar.
 2. Genelde kitapların sinemaya uyarlanması eserin orjinalinden ayrılmasına sebep olur. Bazen konu bir çok tamamıyla filmde işlenemez ve eksik kalır.

  Ama Harry Potter için aynı şeyi söyleyemeceğim. Bu serinin Filmlerini izleyince en az kitap okurkenki zevki alıyorum. Çünkü kitabın hayaline yönetmenin -senaristin de diyebiliriz- hayali de eklenince ortaya değişik ama izleme zevki veren film çıkmıştır.
 3. serinin en az sevdiğim kitabı. sanırım harry'nin iyice köşeye sıkışması ve kendisine yöneltilen suçlamalardan uzunca bir süre kurtulamıyor olması beni darlıyor. okumayı en az tekrar ettiğim kitap olabilir.

  edit:tekrar okudum geçen, kitapla aramadki duygusal buzları eritmişim. bir çok yerini de unutmuşum resmen.en az okuduğum kitap olduğu belli yani.
 4. her harry potter kitabı gibi bir yandan soluksuz okunup, bir yandan da bitmesin diye yalvartır. kitaplar zaten yaşanılan zamandan alıp götürür insanı ama harry potter serisinde başka bir şey var. kazık kadar oldum hala okuyunca her şeyde arınıp, tatlı hayallerle doluyorum.
 5. serinin en az sevdiğim kitabı aslında güzeldir ama içinde yılanların örümceklerin cirit atmasıyla benim için kabusa dönmüştür. izlemediğim tek hp filmi en az okuduğum hp kitabı.
  wtf