herge

Kimdir?

georges prosper remi veya tanınan adıyla herge (22 mayıs 1907; etterbeek, brüksel bölgesi - 3 mart 1983; brüksel), belçikalı çizer. çizgi roman karakteri tenten'in yaratıcısıdır.

1920'den başlayarak desinatörlük yapan georges rémi, resimlerinde imza olarak isminin başharfleri olan g.r.'yi kullanıyordu. 1924 yılında imzasından sıkılarak harfleri tersine çevirdi, yani "r.g." yaptı. bu fransızcada "erje" diye okunuyordu, yani yazıldığı şekliyle "hergé".bundan sonra eserlerinde bu takma ismini kullanmaya başladı ve dünyada bu isimle tanındı.

özellikle belçika ve fransa'da büyük üne sahip olan tenten, köpeği milu (beyaz bir terrier) ve arkadaşları bütün dünyada tanınır. herge tarafından ilki 1929'da çizilen tenten'in maceraları (les aventures de tintin) şu ana dek 50 ayrı dile çevrildi ve bu maceralar dünya çapında 200 milyondan fazla baskı yaptı.

unesco'nun index translationum (eserleri başka dillere tercüme edilmiş yazarların listesi)'una göre hergé fransızcadan diğer dillere en çok eseri tercüme edilmiş yazarlar sıralamasında 9.cu sırada yer alır.

serinin kahramanı, genç bir gazeteci ve gezgin olan tenten'dir. tenten'e, köpeği milou, kaptan haddock, profesör turnusol ve çok sayıda renkli yardımcı karakter eşlik eder.

fakat georges rémi tenten'in 24. macerasında yani 1983'de, 77 yaşında yaşamını yitirir.

(kaynak:vikipedi)
  1. toplam 24 serilik tenten'in maceraları serisini bizlere armağan etmiş iyi ki de etmiş çizgi roman çizeri.