• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
homoekonomikus - murat çokgezen
ben ilkokuldayken (yaklaşık 30 yıl önce) okullarda hayat bilgisi dersi vardı. hatırladığın kadarıyla bize hayat bilgisi diye anlatılan, ''vali kimdir?'', ''kaymakam kimdir?'', ''ihtiyar heyeti ne iş yapar?'' gibi hayat değil, devleti ve devlete karşı vazifelerimizi öğreten bir dersti. ''para nasıl kazanılır?'', ''insan aşık olunca neler hisseder?'', ''arkadaşlarımızla ilişkilerimizi nasıl değerlendirmeliyiz?'', ''okul bitirmek ne işe yarar?'', ''insanın evlilikte karşılaşabileceği sorunlar nelerdir?'' gibi hayata dair konularda hiçbir şey öğretildiğini hatırlamıyorum.

bu derleme, büyük ölçüde, hayata ilişkin sorunlara iktisat disiplinin araçlarını kullanarak bir cevap arama çabasıdır. ya da bir iktisatçı tarafından kaleme alınmış hayat bilgisi kitabı denemesi...hayata dair en azından birkaç sorunuzu cevaplaması umuduyla.
  1. ekonomiyi merak eden ama nereden başlayacağını bilmeyen insanlara tavsiye edebileceğim ve klişe tanımıyla gülerek okuyabileceğiniz deneme kitabıdır. bana göre bir kitap iktisadın bilim, iktisatçının bilim adamı olduğunu sıkmadan anlatmayı becerebilen bir kitaptır.