• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.30)
hugo - martin scorsese
brain selznick'in sihir temalı çocuk romanından uyarlanan olan film, paris tren istasyonunun duvarları arasında yaşayan ve saatlerden sorumlu olan kimsesiz bir çocuğun, bir gün saati tamir etmeye teşebbüs etmesiyle yaşadığı gizemli macerayı konu ediyor.
  1. (bkz: başlık boş kalmış)

    Hugo, Brian Selznick'in "The Invention of Hugo Cabret" isimli ünlü çocuk romanından uyarlanan 2011 yapımı bir Martin Scorsese filmidir. sinema tarihinde ilk bilim kurgu filmini çeken Georges Méliès'in hayatını konu alan filmin senaryosunu John Logan yazmış. Film, aynı zamanda Scorsese'ın ilk 3D filmidir.

    scorsese, Méliès'in filmlerine ve sinema tarihine saygı duruşunda bulunup, unutulmuş olan le voyage dans la lune - georges melies filmine yeniden popülerlik kazandırmış oldu. başlığı görünce hugo filmini yakın zamanda televizyonda izlediğimi anımsadım. Georges Méliès'i canlandıran Ben Kingsley ve hugo'yu canlandıran çocuk oyuncu Asa Butterfield müthiştiler. hem çok keyifli bir film hem de sinema tarihinin bir bölümüne ışık tutuyor. ne yazık ki filmi izleyene kadar Georges Méliès'in kim olduğunu bilmiyordum. bunu utanarak söylüyorum çünkü sinemanın gelişimine öncülük etmiş ve sıradışı hayal gücüyle yüzlerce film çekmiş bir sinemacıymış kendisi.