• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
hymyileva mies - juho kuosmanen
1962 yazı… hayatı boyunca tüm ideali finlandiya’dan çıkan ilk dünya tüy sıklet boks şampiyonu olmak olan 25 yaşındaki utangaç ve çelimsiz boksör olli maki ile tanışıyoruz. şimdi şampiyonluğa çok yaklaşmış olan olli maki’nin tek yapması gereken şey sıkı bir diyet programına girmek ve kendini yoğun antrenmanlarına vermektir. fakat önünde tek bir sorun vardır. o da raija… bu mütevazı ve baş döndürücü güzellikteki genç kadın olli maki’yi kendisine hayran bırakınca genç boksörün tüm dikkati dağılır ve önceliklerin sırası birden bire tepetaklak olur. şampiyonluk günü nakavt olsa da o gün onun hayatının en mutlu günü olarak kalacaktır.
tıpkı muhammed ali’nin söylediği gibi iyi bir boksör kelebek gibi uçup arı gibi sokmalıdır. işte olli maki bu sözlerin gerçek anlamını ete kemiğe büründüren bir boksör…
 1. finlandiya nın bu seneki oscar adayı film. yönetmenin ilk uzun metraj filmi olmasına rağmen iyi bir şekilde kotarılmış. türkçeye olli makinin en günü mutlu adıyla çevrilmiş.

  filmi bu sene 10. düzenlenen eskişehir palto film festivalinde izleme şansı buldum. film siyah-beyaz tonu ve görüntüler açısından bile görülmeye değer.

  film tipik bir kuzey avrupa filmi . kuzey avrupa filmlerinde bulunan melankolik hava ve bu melankolinin yarattığı seyirciyi gülümseten durumlar söz konusu. filmin siyah-beyazlığı melankolik havaya ayrıca katkı sağlamış.

  film bir boksörün çıkacağı önemli bir maçtan yola çıkarak çekilmiş olsa da alıştığımız spor filmlerinden çok farklı bir şekilde ilerlemekte. film olli maki adlı bir boksörün gerçek hikayesine dayanmakta.

  !---- spoiler ----!

  olli makinin en mutlu günü diye hesap edilen gün unvan maçına çıktığı gündür. ancak olli için bokstan ve unvan maçından daha önemli bir şey vardır o da hoşlandığı raija dır. olli aslında başkalarının ona dayattığı hırslarıyla unvan maçını kabul etmiştir. o basit bir fırıncıdır ve onun en mutlu günü unvan maçına çıkacağı gün değil raijanın evlenme teklifini kabul edeceği gün olacaktır. film ilerleyişi ve sonuyla herhangi bir boks filminden veya spor filminden ayrılmakta.


  !---- spoiler ----!