1. tam adı osman İlham Gencer, 27 Ağustos 1926 İstanbul ‘da doğdu. ismini "bozkurt ilham gencer" olarak değiştirmiştir. Babası İbrahim Gencer, annesi Nihal Türkaydı’dır. Müziğe ilk kez 1931 yılında henüz beş yaşındayken annesinden aldığı konsol piyanoyu çalarak başlamıştır. Başka da müzik eğitimi almamıştır. Lise yıllarında Atilla Dorsay’la birlikte bir “ikili” kurarak okulda konserler verip, "Everly Brothers" seslendirirler.

  İlham Gencer, 1938’de 12 yaşındayken Atatürk’ün cenazesinde çıkan kargaşada tören atlarının altında kaldığını, başından yaralanarak 3,5 ay Teşvikiye Sağlık Yurdu’nda yattığını söylemektedir. 18 yaşında profesyonel müziğe başlayan İlham Gencer, gençlik yıllarında bir çok müzik lokalinde çalışır; piyano çalıp, solistlik yapar.

  Ayten Alpman, Nişantaşı Kız Lisesi’nde öğrenci iken tanıştığı İlham Gencer sayesinde müzik çalışmalarına başlar. İstanbul Radyosu’ndaki programında Alpman’la birlikte 1963’e kadar solistlik yapar. Bir ara Elmadağ’daki Kervansaray’da da programlar yapan çift kısa süre sonra Site Sineması’nın üzerinde bir yer kiralayarak “Çatı” adında kendi mekanlarını açar.

  Askerliğini 1951 yılında Ankara Sıhhiye’de bulunan Ordu Evinde yaptı.

  1953’te kendisine ait ilk piyanosu olan bir “Steinway” konser piyanosunu, Koç ve Sabancılar’ın da katıldığı bir müzayededen tam otuzbin lira para vererek aldığını anlatmıştır. Gencer’e göre o tarihte bu paraya üç yalı satın alınabiliyordu.

  1953 yılında Ayten Alpman‘la evlenen İlham Gencer’in İlhan ve Ayşe adında iki çocuğu olur. Ama, 7 sene süren bu evlilik 1960’da biter.

  24 Nisan 1957 de Fethiye’de korkunç bir deprem olmuştur. İlham Gencer, depremzedelere yardımcı olmayı görev bilirek çalıştığı pavyonda bir yardım sergisi düzenler ve topladığı 708 lirayı Fethiye’ye yollar.

  Daha sonra İlham Gencer, 1960 yılında eşi Ayten Alpman’la beraber Çatı’da sahne aldılar. 1962’de Ajda Pekkan'ı, Cem Karaca'yı, Barış Manço'yu, Emel Sayın'ı, Metin Ersoy'u, Füsun Önal'ı ve Fikret Kızılok'u kendi kulübü "çatı"da sahneye çıkardı. Bu dönemde misafir ettiği sanatçılar arasında Timur Selçuk, Erkut Taçkın, Yurdaer Doğulu, Cahit Oben, Cahit Berkay gibi müzisyenlerle Moğollar ve Silüetler gibi gruplar da yer alıyordu.

  Gencer, 1961 yılında Fransız şarkıcı Bob Azzam‘ın “C’est écrit dans le Ciel” adlı şarkısına Fecri Ebcioğlu‘nun Türkçe olarak yazdığı “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” adını alan bu şarkısını Türkçe olarak seslendirdi ve böylece Türkiye’de on yıl kadar sürecek olan “aranjman” müzik akımını başlatan şarkı olarak Türk pop tarihine geçmiş oldu.

  Boğaziçi Müzik Festivali’nde “İstanbul” isimli parçasıyla birincilik ve “Dünya Dolaşan Şarkı” eseriyle ikincilik kazanan İlham Gencer’in şefliğini üstlendiği bir de orkestrası vardır. İşin en ilgi çeken tarafı bu yarışmalara katılanların bir çoğu ona ait olan Çatı Gece Klübü’nde provalarını yaparlar.

  1961-1965 yılları arasında 3 kez düzenlenen Boğaziçi Festivali’nin hepsinde ödüller alan İlham Gencer, hem piyano hem grup (Kuartet) hem de en iyi şarkı (Cherbourg Şemsiyeleri) dallarında birinci olmuş ayrıca Robert Akademi Armağanı’na layık görülmüştü.

  İlham Gencer Devlet Tiyatrolarında sergilenen (bkz: gulyabani - hüseyin rahmi gürpınar) sahne müziği bestelediği gibi İstanbul Ülkü Ocakları’nın isteği üzerine 3 Mayıs Türkçüler Bayramı’nın 30 yılına armağan olarak bir de plak seslendirir. koyu bir türk milliyetçisi olan gencer atatürk hayranıdır ve bunu her ortamda dile getirmekten geri kalmaz.

  İlham Gencer, İzmir, Ankara ve İstanbul’un tanınmış mekanlarında senelerce sanat icra etti. İlham Gencer, 1996 da "İstanbul’un Güzelliklerini Koruma ve Yaşatma Derneği"ni kurdu ve halen o derneğin başkanıdır.

  14.10.2016 tarihinde akbank caz festivali kapsanmında Pera Palace Otel Jumeirah'da konser veren gencer 90. yaşını yine sahnede oğlu bora gencer ile birlikte kutlamıştır.

  yaşayan çınar ilham gencer


  önemli not: wiki ve biyografi.net sayfalarından derlenen bilgilerle oluşturulmuştur.