• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.09)
in bruges - martin mcdonagh
belçika'nın ortaçağ'dan kalma, en tarihi şehirlerinden biri olan bruges, dünyanın her yerinden insanlar için bir terminal gibidir. herkes günün birinde oradan geçer. ancak tetikçi ken ve ray için bruges belki de bir son durak.
londra'daki patronları harry, ken ve ray'i bruges'e bir işi halletmeleri için yollar. ancak harry arayana kadar, ikili şehirde bir turist gibi davranacak ve beladan uzak duracaktır. ancak bela her zamanki gibi yerinde bulmaz ve onları bulur. patronları aradığında ise, zaten o zamana kadar türlü tuhaf durumlara tanıklık eden ikili, bu kez kendilerini gerçek bir kaosun içinde bulacaklardır.
 1. normal koşullarda "en iyi orijinal senaryo dalında bir ödüle aday olmak" deyince çoğunuz gibi benim de aklımda bir şey canlanmaz. ama bu filmi izleyince kendi kendime "ulan hakikaten ne özgün senaryo, bambaşka bir film" dedim.

  akış hızı optimal bir film. sıkmıyor, yormuyor. efsanevi bruges manzalararına da aşık olmamak elde değil.

  bu film ayrıca colin farrel'a altın küre getirmiştir.
 2. "insanların ilkeleri olmalı" sözünün geçtiği buram buram belçika kokan kült film.
 3. mizahın hat safhada olduğu lezzetli bi film.
 4. mcdonagh'ın dramatik yazarlığını da konuşturduğu filmdir. benim okumamca, bruges kenti, bir tiyatro sahnesi gibi tasarlanmıştır. mekan sayısı dışında karakter sayısı bakımından da ekonomiktir.
 5. muhteşem görüntülere muhteşem müziklerin eşlik ettiği film.
 6. suratına tiyatronun önemli temsilcilerinden mcdonagh nın ilk uzun metraj filmi
  bunu izlemeden önce six shooter a, izledikten sonra da seven psychopaths a bakmanızı öneririm
  gittikçe mükemmelleşiyor bence
  ayrıca ankara devlet tiyatrosu bir zamanlar yastık adam ı oynuyordu, murat çidamlı, der susarım!
 7. başlığı görünce yazmak istedim gerçekten müzikleri ve 'peri masali gibi ' bruges manzarasıyla, ve şaşırtan sonuyla sürükleyici bir film.

  !---- spoiler ----!

  kuleden atlama oncesi bozuk paralari onden gondermesi cok hosuma gitmişti benim aklima gelmezdi

  !---- spoiler ----!
 8. çekildikten çok sonra rağbet görmeye başlayan filmlerden... colin farrell'in en iyi filmi olabilir... ayrıca bu film insanın ayaklarını istemsizce bruges'e doğru çeker...

  filmdeki, fahişelere düşkün, ırkçı cüce, jordan prentice, peter dinklage'a o kadar benzemektedir ki, şimdi bakıncaya dek ben burda dinklage oynadı sanıyordum.

  https://www.youtube.com/watch?v=SGD9wEr9Zkc