1. temelleri en basit haliyle eskiden tvlerde gördüğümüz teletext uygulamasıdır. internetle ortaya çıkan okuyuculara haber aktarma olanaklarına hem geleneksel gazete yöntemlerini uygulayan gazeteler, hem de haber ajansları hızlı bir şekilde uyum sağlamışlardır.daha sonralarıysa sadece internet yayıncılığına el atmış haber portalları ortaya çıkmıştır.

  ilk internet gazetesi uygulamaları birleşik devletlerde, the washington post, new york times daily mirror ve herald tribune gibi belli başlı gazetelerin basılı gazete sayfalarını, internet ortamına doğrudan aktarma amacıyla yeni yüzyıl yayım ağı adlı şirketi kurarak haber yayıncılığında sanal örgütsel dönemi başlatmışlardır.

  ilk yıllarda basılı gazetelerin web siteleri doğrudan gazetelerin replikası olmakla birlikte, geniş bağlantılılarla( şehir rehberleri ve online alışveriş vb ) ve güncellenebilir haber içerikleriyle zenginleştirilmişlerdir. bir süre sonraysa internet yayıncılığının devinim kazanmaya başlamıştır.bugünkü noktada internet yayıncılığı tamamiyle özgün ve farklı bir mecra halini almış ve bir kia unsuru haline dönüşmüştür.

  ülkemizde yayınlarını internete ilk aktaran kuruluş aktüel dergisidir.19 temmuz 1995'te sayfa açan dergi bu konuda bir ilki gerçekleştirmiştir.zaman, milliyet, hürriyet,sabah sırasıyla ilk internet üzerinden yayın yapmaya başlayan gazete kuruluşlarıdır.bunlardan bağımsız olarak doğrudan bir şekilde ilk internet gazeteciliğine başlayan sanal gazete xn(eksen) denilen geleneksel kökenleri olmayan bir gazetedir.

  internet gazeteceliği üç temel dönemden geçmiştir.

  ilki, gazetecilerin haber içeriklerini internet gazeteceğilin üretmedikleri geleneksel gazeteye uyarlı içerik aktarımı

  ikincisi, internet için içerik üretilme kültürünün oluştuğu dönem.

  üçüncü dönemse, internet içeriği hazırlamada düşünülen haber yapma ve kullanıcıya içerik denetleme olanağı tanıyan interaktif iletişimin sağlandığı dönemdir.

  genel itibariyle internet yayıncılığının yaygınlaşması bu devasa mecrada geleneksel haber kaynakları ve bilgilerin toplandığı sınırlı kaynaklar yerine çok daha geniş bilgi dolayısıyla içerik üretebilme özgürlüğünü doğurmuş fakat bu aynı zamanda dezenformasyona da açık ve buna göre doğru habere ulaşabilme yöntemlerinin gelişmesine neden olmuştur.

  yeni medya içersinde ters piramit yöntemi öncelikli olarak kullanlır.ne ironiktir ki bu yöntem 1859lerde telgrafla haber iletmeye çalışan habercilerin geliştirdikleri bu teknik 21.yy da modern iletişim anlayışında ağ üzerinden gerçekleştirilmeye başlanılan medya ve habercilik bünyesinde yeni bir önem kazanmıştır.

  medyanın gelişim noktasında nereye evrildiğini anlayabilmek için tarihi bir olaya bir bakmamız çarpıcı olacaktır.
  1963 yılında abd başkanı john kennedy'in öldürülmesi olayı bütün dünyaya çoğunlukla radyo sayesinde ulaştırılabilmiştir.fakat aynı olayda tv lerde dönemi için etkin rol oynamalarına karşın, ertesi sabah amerikan halkının büyük çoğunluğu başkanın ölümüyle ilgili haberi ayrıntıları ulaşabilme alışkanlığını basılı mecralardan edindikleri için gazeteler ellerine ulaşana kadar haberi tam olarak özümseme konusunda zorlanmışlardır.
 2. abi