• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.50)
Yazar max barry
ironi - max barry
vergi kaldırılmış, devlet özelleştirilmiş, çalışanlar şirketlerinin isimlerini soyadı olarak almaya başlamışlardır. bu yeni cesur şirket dünyasında elinizde bir platinyum kredi kartı yoksa işiniz zordur.
satın alma görevlisi hack nike da bunu kısa süre içinde öğrenecektir. 2.500 dolarlık spor ayakkabıları almaya çalışan kalabalığa, şirketin tanıtımı için ateş açması istenince, barkod dövmeli gözüyle efsaneleşen ajan jennifer devletin harekete geçmesine neden olur. bir yandan büyük baskı altında, çocuğunu babasız büyütmeye çalışan, diğer yandan da şirketleri denetlemeyi sürdüren devlet ajanı jenniferın suçla savaşabilmesi için öncelikle gerekli ödeneği bulması gerekmektedir. en düşük bütçeyle de olsa elinden geleni yapmaya mecburdur.
küreselleşme ve pazarlama yöntemleri üzerine zeka dolu taşlamalarla dolu, çarpıcı bir eser.
  1. kitap, etrafımızda her gün gördüğümüz marka takıntılı, parasıyla hava atan, kendini ancak satın aldıklarıyla ifade edebilen özenti insanlarla ilgili geniş bir ironi dünyasını konu alıyor. oluşturulan ironi dünyası güzel ve yaratıcı olmuş, hikayenin önüne geçmiştir. zaten hikaye daha çok bu dünyayı tanıtmak için var desek yanlış olmaz herhalde. okuması zevkli ve ilginç bir kitap.
  2. yaklaşık beş sene önce okumuş olmalıyım. kitabı okurken, kitap okumaktan öte imdb puanı 6.9 olan bir amerikan aksiyon filmi izliyormuş gibi hissettiğimi hatırlıyorum. bütün sahneler hala gözümün önündedir hatta.
    kapitalizme yapılan göndermeler, gücün devletten öte şirketlerin elinde olması vs işlenen fikir çok keyifli, çok zekice. ancak yine de büyük bir edebi değer taşımıyor. popcorn kitaplardan.