jean de la bruyere

Kimdir?

jean de la bruyère, (d.16 ağustos 1645 paris, ö. 10 mayıs 1696 versailles) fransız yazarı ve ahlakçısı.
paris şehri gelirlerinin kontrol memurunun oğlu olan la bruyère, hukuk öğrenimi yaptı. sonra maliye işlerinde çalıştı. 1693'te akademiye üye oldu. toplum hayatını esaslı şekilde işleyerek, hayatı ve insanların karakterini tasvir etmesi ile tanındı. 1696'da versailles'da öldü.
fransız klasik şairlerinden olan la bruyère, en ünlü eseri caractères'i (karakterler) 1687'de yazdı. karakterler'inin ilgi çekici yanı, tam bir değişme halinde bulunan toplumun başarılı bir tasvirini yapmasıdır. bu eserde, o zamana kadar hakim olan ahlaki ve dini geleneklerin gitmesi; yerine yüksek memurların, yeni örf ve adetlerinin gelmesi ve iş adamlarının itibar ve kudretinin artması gibi konular işlenmiştir.
kaynak:vikipedi
  1. 1645-1645 (17 yy) yılları arasında yaşamış, döneminde mevcut kişiliklerin tipolojilerini tanımlayan, "(bkz: karakterler) " (caracteres) isimli romanı ile tanınan fransız, ahlakçı yazar.

    insan sarrafı sıfatının ete kemiğe bürünmüş, "dünya'da başarı kazanmanın iki yolu vardır, ya kendi aklından yararlanmak ya da başkalarının akılsızlığından yararlanmak." sözünün sahibi, ağabeyimiz.