• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
jin ling shi san chai - zhang yimou
1937'de, o zamanki çin cumhuriyeti'nin başkenti olan nanking'de japon işgali sırasında geçen film, güvenli bölge sayılan bir kiliseye sığınarak hayatta kalmaya çalışan bir amerikalı, bir grup kız öğrenci ve bir grup hayat kadınının hikayesini anlatıyor. nanking katliamı olarak da bilinen işgalin vahşetini yansıtan etkileyici sahneleri ile dikkat çekiyor. yan geling'in aynı isimli romanından esinlenmiş.
  1. filmin, romandan oldukça farklı olduğunu söyleyerek başlayalım: bazı karakterler değiştirilmiş ya da kaldırılmış, yeni karakterler üzerinden yeni bir akış oluşmuş. romanda işgalin vahşeti fazla tasvir edilmiyor, fakat filmde işin bu yanının üzerine gidilmiş.

    yüksek prodüksiyonlu, hollywood filmi izleyicisine hitap eden bir film görünümünde. bazı klişeler barındırması biraz can sıkan tarafı. sanırım çinliler bizim kadar bunlara alışmamış. bununla beraber ele aldığı tarihsel dönem henüz yeterince işlenmiş değil, ayrıca savaş filmi niteliği güçlü. ana hikaye de kuvvetli. amerikalı ana karakter var ama beyaz kurtarıcı-white savior olayı abartılmamış, çinli karakterler de onun kadar ön planda. ben pişman olmadım, izlemeye değer.

    edit: romanı okuyup meseleye olan ilgim biraz soğuduktan sonra cüretim doğuştan, fikrim olumsuz. zorlamaya gerek yok gişe filmi işte. nanking ya da çin sineması gibi özel bir merakınız varsa belki izlenir, onun dışında gerek yok bence.