jodi picoult

Kimdir?

1966 yılında, nesconset long island''da doğdu. amerika''lı yazar. beş yaşındayken yazmaya başladı. princeton üniversitesi''nden mezun. 

 

( alıntı )

  1. dramaya boğan yazar. evet etkili yazıyor inkar edemem ancak türk yeşilçamını aratmayan olay bağlantıları bir yerden sonra sizi yoruyor. yine de taş-kağıt-makas'ı öneririm.
  2. picoult'un en önemli başarısı hep tartışmalı konuları işlemesinden kaynaklanıyor, yani ben öyle düşünüyorum. mesela kız kardeşim için adlı kitapta insanların sorgusuz sualsiz lösemili çocukları için dünya'ya getirdikleri diğer çocuğun durumunu anlatır. ben bu kitabı okuyana kadar hasta olan ferde yardım eden insanları hiç düşünmemiştim. onlar doğru olanı yapan fedakar elemanlardı. bize doğru ve doğal gelen hasta birine yardım etmektir. o konumdaki insanların itiraz edecekleri aklımın ucundan geçmemişti. hele itiraz edecek kişi sırf yok kan, trombosit , lökosit envai çeşit ilik ve bunların acı verici testini yaşayacak bir kardeşse ve sırf bunun için dünya'ya getirilmişse... itiraz edebilir miydi?
    işte yazar sırf hasta ablası için bebekliğinden itibaren hastahaneye taşınan bir kardeşin itirazını ve onun gözünden olayları anlatıyor ki, bu bence orijinal bir bakış açısı , ilginç ve bir o kadar da cesur bir yol tutuş. belki biraz drama ağırlıklı yazıyor ama bir iki kitabı şaşırtıcı konulara temas etmesi açısından okunmalı derim, ben. idam kararını sorguladığı sanırım taş - kağıt - makas da okumaya değer!