• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
jonathan strange & mr norrell
mr. norrell adlı bir büyücü unutulmuş ingiliz büyüsünü ve ingiliz büyüsünün eski itibarını geri getirmek ister. talebesi edindiği jonathan strange ile beraber dönemin politikacılarının da yardımı ile o sırada savaşta olan ingiltere'de büyünün gücünü gösterirler. ancak attıkları adımlar peri dünyasının da işe katılması ile istenmeyen şekilde sonuçlanır. ikili büyünün getirdiği felaketlerle kendi yöntemleriyle baş etmeye çalışır.
 1. susanna clarke'ın 2004'te yayınladığı aynı adlı kitabından uyarlanan 2015 yapımı bbc dizisi. özellikle john childermass ve peri adlı iki sağlam karakteri çok etkileyici buldum ben mini dizide. sadece 7 bölüm süren dizide ortak tek noktaları ingiltere ve büyü olmasına rağmen harry potter havası var gibiydi.
  kesinlikle şans verip izlemenizi ya da okumanızı önerdiğim bir eser. oldukça tutarlı, ilginç ve etkileyici olmuş kanımca. ben de en kısa zamanda kitabını okumak istiyorum.
  dizinin konusunu okurken "periler ne alaka, çok çocuksu" diyebilirsiniz ama bence kesinlikle 1. bölümden sonra fikriniz değişecek.
 2. başarılı bir uyarlama olmuş, kitaptaki önemli olayların tamamı aktarılmış ki kalın bir kitap olduğu düşünülürse sahneler iyi seçilmiş bence.