• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.33)
julieta - pedro almodovar
madrid'den, portekiz'e taşınma planı yapan julieta'nın bu kararından vazgeçip geçmişi ile yüzleşmesi ve bu geçmişi kağıda dökmesi.
 1. film için renk cümbüşü denilebilir, kırmızı ile başladı, sarı ile devam etti, yeşil ile sonlandı. 1 saat 39 dakika'da julieta'nın yaklaşık 30 yıllık bir kesiti sunuldu. bu süre içinde geçişler yerindeydi. filmdeki genç julieta, 80'lerden fırlayan roxette vokali gibiydi. bu bölümün seyir zevki daha yüksekti. bir ara tren yolculuğu filmi bir yol filmine çevirecek mi diye bekledim. film için aile içi hesaplaşma dersek; anne olanların daha iyi anlayabileceği ve hele bir anne ol anlarsın tadında ilerleyen, melankoli, depresyon nedir anlatmaya çalışan, yerine göre sertleşen bir yüzleşme.

  başlık: pedro almadovar değil pedro almodovar olacak.
 2. over rated bir film. tek güzel şey kadının göğüsleriydi. maasallah.
 3. oyunculuklar basarili ama bazi yerler pek inandirici gelmedi bana.

  !---- spoiler ----!

  ayrilik,aldatilma gibi bir insanin hayatindaki onemli olaylarda tepkiler cok sessiz. filmin kizin annesini terk etmesine neden olan o duygulari az da olsa hissettirmesi iyi olabilirdi. sanki olmayan birini bekliyordu kadin film boyunca.

  !---- spoiler ----!
 4. film alice munro'nun üç kısa öyküsünün birleştirilmesinden ortaya çıkmış. bu bilgiye sahip değilken bile izlerken hikayenin kesilip yeni bir hikayeye atlandığı hissi doğuyor. belki bu nedenle, belki de almodovar izlemenin bilinci hep su yüzünde kaldığından filmde belli aralıklarla sürekli bir uç dönüşüm, ekstrem bir olay beklentisi oluşuyor...ama yok. sakin, alışılmış almodovar filmlerinden farklı. olayların diğer almodovar filmleri ile kıyaslandığındaki görece 'olağanlığını' bir kenara bıraksak dahi öykünün derinleşememe ve karakterlerin duygularını yansıtamama gibi bir sorunu vardı.

  sanırım en 'ruhsuz' almodovar filmi. anneme izletsem en az bir iki yerde 'anne olunca anlarsın' derdi herhalde, zaten film de toplamında bunu söylüyor...da sen almodovar'sın abicim, annemin evde mandalina soyarken verdiği mesajdan biraz fazlasını bekledik haliyle.
  mesut