• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.92)
k-pax - iain softley
k-pax adlı bir gezegenden geldiğini söyleyen prot adlı yabancının hikayesi.
 1. kevin ile doktor arasında geçen bir konuşmada kevin kendi gezegenindeki yaşamdan bahsederken nokta atışı, dolayısıyla kısacık, bir aile ve yönetilme eleştirisi yapıyor o sahne net olarak aklımda kalmış. izleyiciyi sohbetlere dahil olmayan, fakat düşünerek takip ettiren ve onlardan bağımsız ama zaman zaman kesişen bir yolda yürütmesi fonksiyonuyla man from earth ile gözümde benzeşmiş filmdir.
 2. kevin spacey pek fazla bilinmeyen ama mutlaka izlenmesi gereken filmi
 3. !---- spoiler ----!


  prot: "you're not really listening to what i am saying to you, are you? we do not have marriage on k-pax. there are no wives, there are no husbands, there are no families."
  mark: "i see. so, what about societal structure? government?"
  prot: "no, there's no need for one."
  mark: "what, you have no laws?"
  prot: "no laws, no lawyers."
  mark: "how do you know right from wrong?"
  prot: "every being in the universe knows right from wrong, mark."
  mark: "but what if someone did do something wrong? committed murder or a rape? how would you punish them?"
  prot: "let me tell you something, mark. you humans, most of you, subscribe to this policy of an eye for an eye - a life for a life - which is known throughout the universe for its stupidity. even your buddha and christ had quite a different vision but nobody's paid much attention to them, not even the buddhists or the christians. you humans, sigh... sometimes it's hard to imagine how you've made it this far."

  !---- spoiler ----!
 4. en güzel soundtracklerden birine sahip olan film. ister istemez sizi içine çeker. bir noktadan sonra hafif gözlerinin buğulu izlersiniz. durmadan bi' "ya dedikleri gerçekten doğruysa. ya gerçekten anlattığı şey doğruysa." derken bulursunuz kendinizi.
  sahi, ya doğruysa?
 5. !---- spoiler ----!


  powell: ... can't you at least admit the possibility that i might be right?
  prot: i'll admit the possibility. if you will admit the possibility that i am from k-pax.

  !---- spoiler ----!

  kendi haklılığımıza sonuna kadar inandığımızda; karşımızda olanların sabit fikirli, saplantılı olduğunu düşündüğümüzde, başka düşüncelere kapılarını asıl kapatmış olanın kendimiz olabileceğini insana hatırlatır.