1. afganistan-pakistan sınırında, hindikuş dağları etekleri yaşayan bir halk. çok tanrılı bir inanışa sahiptirler. kalaşlar olarakta bilinirler.

  kökenlerinin büyük iskender'in fethi sırasında, bölgede iki yıl kadar kalması sonucu oluştuğuna inanılır. bölge halkalarının genelinden farklı olarak, beyaz tenli ve renkli gözlüdürler.

  genellikle izole bir yaşam sürmeleri, kültürlerinin uzun yıllar devam etmesine olanak sağlamıştır. neredeyse anaerkil sayılabilecek bir cinsiyetler arası ilişkileri mevcuttur. kadınlar, ortadoğu ve asya ülkelerinden farklı olarak toplum içinde gayet aktif rollere sahiptirler. genellikle parlak ve süslü renklerle, boncuk ve tespih gibi takılarla kendilerini donatırlar.

  her yıl tanrılarının dünyaya inip kendilerini saydığına inanırlar. inançlarında ateş kutsal bir yere sahip olduğu gibi, dini ritüelleri dans merkezlidir.

  resim 1
  resim 2
  resim 3

  not: iz tv'nin çok güzel bir belgeseli vardı. onu tavsiye etmekle beraber, bulanın beni de kızıllandırmasını rica ediyorum.

  not2: kafirler (kalaşlar) hakkında bir kaç kaynak yazı daha şurada
 2. kalash documentary 1
  kalash documentary 2 kalaşların yaşantılarına ve kültürlerine dair 2 parçadan oluşan ingilizce belgesel ilk yorumda geçen iz tv ye ait belgeseli bulamadım.
  vagus