• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.38)
kaiken - jean-christophe grange
kaiken'in zamanı geldidoğan güneş karardığında,geçmiş, çıplak bir kılıç gibi keskinleştiğinde,japonya artık bir anı değil, kâbus olduğunda,kaiken'in zamanı gelmiş demektir. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. dün gece bitirdiğim ve maalesef hayalkırıklığına uğradığım kitap. belki de grange'nin çıtayı çok yükseğe koymasından dolayıdır, bilmiyorum. kitap ilgi çekici ve son sayfasına kadar büyük bir merakla okutuyor ama iki hikaye arasında büyük bir kopukluk var. kitabı bitirince tek düşündüğüm aslında iki hikayenin biraz daha derinleştirilip iki ayrı kitap olması gerektiği.
  mnb
 2. neden bilmiyorum ama iki defa baslamama rağmen bitiremedim oysa çok sürükleyici felan denmişti bilmiyorum nerde hata yaptım acaba.
 3. japon kültürü öğeleri sayesinde konu ilginç ama bir grange romanına göre beklentiyi düşük tutmak gerekli. her şeye rağmen bir grange kitabı ne kadar sıkıcı olabilir ki ?
 4. lontano ve congo requiem haric tum kitaplarini okudugum grange'nin son okudugum kitabi bu oldu. genelde kitaplari okumadan, filmleri izlemeden, dizilere baslamadan hakkinda yapilan yorumlari ya da tanitim yazilarini okumam, ki bu bana herhangi bir onyargi vermesin diye. aynini bu kitapta da yaptim, ve belki de bu yuzden, belki de tam bir grange hayrani oldugum icin kitabi gayet basarili buldum ve begendim.

  !---- spoiler ----!

  olivier'nin cocuklarinin yatagina chupa chups sekerlemeleri birakildiginda acikcasi ben de dogumcu'dan suphelenmistim. amma velakin derisi yuzulmus maymundan sonra suphelenmeye baslamistim ben de. hatta sandrine olabilecegini dusunmustum, ta ki sandrine oldurulene kadar. o noktadan sonra farkli bir hikayenin daha ortaya cikmasi bence keyif vericiydi, kimi okurlar iki hikaye arasinda kopukluk hissetse de ben yeni bir hikayeyle karsilasmaktan keyif aldim.

  !---- spoiler ----!

  az ve oz olarak; bir kizil nehirler degildir tabiki ama yine de bir grange kalitesidir.