1. tüyler ürperten bir yakın geçmişe sahip olan asya ülkesi.
  pol pot liderliğindeki kızıl khmer'lerin halka yaptığı işkenceleri tuol sleng soykırım müzesinde görebilirsiniz. ülkenin önde gelen eğitimli insanlarını, aydınlarını ve bilim adamlarını öldürmüşler. bunların dışında gözlük kullanan insanları bile-okuma yazma biliyor diyerek- katletmişler. düşünmeyen, hak talep etmeyen bir toplum yaratmak için türlü işkencelerle insanlık dışı katliamlar yapılmış. çocukları bile kafa taslarını kırarak öldürmüşler. müzede bu trajediden kurtulan insanların demeçleri yer alıyor. geriye kalan insanların çoğu açlıktan ve salgın hastalıklardan yaşamlarını yitirmişler. orayı ziyaret ederken içim sızladı ve halkımıza bu dehşeti göstererek "işte bu yüzden seçimler ve yönetilme şekli önemli" diyesim geldi. çünkü bu lider de seçimle başa gelen birisi. halk geçmişini unutmamak adına bu müzeyi kurmuş ki zaten unutulacak gibi değil.
  ülkenin başkenti phnom penh'tir. genel olarak yoksul bir halkı olmakla birlikte geçimlerini tekstil, tarım ve turizmden sağlıyorlar. maalesef yoksulluktan dolayı seks turizmi de bir hayli mevcut.
  nami
 2. müslüman olmadığını hissettiren bir ülke. %95'i budist.

  bugün google harita ile bir yerden başka bir yere giderken tapınağın içerisine kadar girmişim de fark etmemişim. sokak gibi bir girişi vardı, kimerce bilmediğim için tabelayı okuyamadım. bozuntuya vermeden devam ettim ama çinli diye dövülen koreli'lere benzetecekler beni diye bir tırsmadım değil.

  yolculuk uzun sürüyor buraya. bangkok üzerinden geldim ben. otele gidince spa, masaj vs gördüm. sordum masajı. resepsiyonist "masaj salonumuz şimdi tadilatta ama isterseniz odanıza gönderebiliriz masörü" diyince "battaniye lazım mı abi" hikayesine benzedi olay. sanırım masaj yaptırmayacağım.

  her yer motor dolu. tuk tuklar da var tabi. havalimanından phnom penh merkeze geliş 12 dolar. tuktuklarla 5-10 dakikalık yere gitmek ise 2 dolar civarında.

  miskin insanlarla dolu gibi görünen bir hayat var burada. rahatlar. güzel aslında.