1. en sevdiğim uğraşlardan bir tanesine geri dönüyor ve abuk subuk sorular sormaya kaldığım yerden devam ediyorum. evet efendim, bu akşamki soru cevap köşemizin sorusu, karar almak ve karar vermek arasındaki fark nedir, oldu. çağdaş eğitim yöntemlerine uymak amacıyla soruyu üçerli gruplar oluşturarak tartışınız ve açıklayınız. süreniz on beş dakika. doğru cevabı veren grup hediye olarak kanarya adaları'nda bir haftalık tatil kazanacak.
 2. karar vermek nesneldir, karar almak öznel bir durumdur.
 3. karar vermek o kararı oluşturma süreçleri ile birlikte %100 sana aittir, senin tezgahından geçmiş, kendi el emeği göz nurunla oluşturmuşsundur. karar alma meselesinde ise başkalarının çorbada tuzu vardır şahsi kanaatimce.
 4. karar verirken seçeneklerin vardır, arasından seçmen gerekir ve karar verirsin, ama duştayken ya da sıçarken yani hiç yokken çat diye karar alabilirsin.
 5. pardon tdk, sana bakmak aklımıza gelmediği için. hiç aklıma gelmemişti gerçekten bu. inanamayacaksın ama bende yaptığı çağrışım bu, bir mesaj üstümdeki tdk mensubu. insanlar hakkında bu kadar kolay kesin yargılara varılmasına uyuzum, o yüzden böyle ergence bir mesaj atma gereksinimi duydum. gerilimden, durduk yere arıza çıkarmaktan beslenme yerine daha faydalı beslenme yolları var, onları tüketmek lazım. afiyet olsun.
 6. bir farkı yoktur gözümde. karar almak da zordur karar vermek de. ama daha da zor olanı o kararı uygulayabilmektir.
  en basit pazartesi diyete başlıyorum kararı da zordur, artık onu düşünmeyeceğim gibi zor bir kararı uygulamak da.
  wtf
 7. tek farkı lacivert olmasıdır.
 8. karar vermekle, karar almak arasındaki farka karar veremedim. zira türkçedeki haller hangi fiili kullanabileceğimizi de etkiliyebiliyor. ama yaklaşık bir tahmin yapacak olsaydım; karar vermek veya karar kılmak, seçenekler arasından bir sonuçla çıkagelme anlamı taşımaya daha meyilli diyebilirdim.