• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
Yazar dan brown
kayıp sembol - dan brown
dan brown; da vinci şifresi, melekler ve şeytanlar'dan sonra kayıp sembol'de insanlığın yüzyıllardır beklediği bir gerçeğin peşinde... harvard simgebilim profesörü robert langdon, kongre binasında konferans vermesi için yakın bir arkadaşından davet alır. ancak, washington'a varır varmaz oldukça garip bir durumla karşı karşıya kalan profesör, kendini korkunç bir oyunun ortasında bulur. kongre binas'na bırakılmış olan bir sembolün -yakın arkadaşı peter solomon'ın kesik eli- varlığını haber veren bir telefon, langdon'ı hiç de yabancısı olmadığı bir dünyaya davet etmektedir. antikçağlarda kullanılan bu sembolik çağrı, daveti alan kişiyi ezoterik bilgeliğin hüküm sürdüğü, çok eskilerde kalmış kayıp bir dünyaya sürükleyecektir. sonu belli olmayan bu mistik daveti arkadaşını kurtarmak için kabul eden langdon, bir anda masonik sırların, saklı kalmış tarihin ve o güne dek görmediği yerlerin gizli dünyasında inanılmaz bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. artık cevaplanması gereken sorular vardır: insanlığın altın çağı, açılmaması gereken bir kapının aralığından sırlarıyla birlikte yok mu olacak, yoksa hikmetin ışığında tüm soruların cevapları mı bulunacaktır?... (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. son derece güzel bir polisiye roman. robert langdon, bir mason üstadı olan arkadaşı peter solomon tarafından washington'a davet edilir. davet yerine giden langdon konuşma yapacak kimseyi bulamaz. çünkü peter, ma'lakh adında bir adam tarafından kaçırılmıştır ve robert'ın onu kurtarmak için eski bir efsane olan antik bilgiler'e ulaşması gerekiyordur. ma'lakh, zamanında peter'ın oğlu zachary ile türkiye'de bir cezaevinde kalmış birisidir ve meşhur mason piramidinin sırrını öğrenmek için peter'ın annesini öldürmüştür. bu arada neotik bilim ile uğraşan katherine solomon'un da hayatı tehlikededir. bir şekilde ölümü atlayan katherine ile robert bu gizemi çözmek için çalışır. işin içinde cia başkanlarından bayan sato da vardır. çünkü mason ritüellerinin gizliliği tehlikededir ve bu bir ulusal güvenlik sorunudur. ma'lakh'ın gerçek kimliği ise son derece şok edici bir gerçektir. ve meşhur mason efsanesi ise aslında her zaman göz önünde olan bir kelime veya kelimeler bütünüdür. belki de bir kitap. soluksuz okunan bir roman. mutlaka okunması gerekenlerden.
 2. bol spoiler vereceğim ona göre okuyun.

  ben uzun yıllar dan brown okumadım. çünkü lisede bir grange hayranıydım ve dan brown' un ona rakip gösterilmesini bir türlü kabul edemiyordum, ergenlik işte. sonrasında da vinci' nin şifresi' nin filmini izledim(türkçe' deki bu isim tamlamaları beni öldürecek ya neyse) 'lan' dedim, 'hem çok iyi, hem de çok cesurca, helal olsun' sonrasında bu kitap geçti elime. müthiş bir keyifle okudum yazarın büyük çabaları(!) sonucu fiyaskoya dönüşmemiş her polisiye romanı okuduğum gibi. dolayısıyla çok keyifli okudum diye kitabı övmemem ben. bir polisiye/gerilim/macera romanı sürükleyici olamayacaksa hiç yazılmasın daha iyi zaten. benim için bu tarz kitapları iyi yapan şey sonudur genelde. yalnız michael connelly kitaplarından harry bosch serisini ayrı tutuyorum. başka yorumlarda da belirttiğim üzere bosch' a özel bir hayranlığım var.
  dan brown ise bildiğimiz polisiyelerden biraz ayrılıyor elbette. dolayısıyla iyi bir polisiye gözümde 3 yıldızı, sonu çok iyi bir polisiye 4 yıldızı hak ederken dan brown vasat bir sonla bile en azından 3.5 yıldızı alır. konularını gerçek hayattan alıp, tabu addedilen şeylerin üzerine gitmesi elbette ki takdiri hak ediyor. bu kitap da finaline kadar bir macera/gerilim kitabından beklediğiniz hemen heme her şeyi veriyor. her çözümün aslıdna yeni bir bulmaca ortaya çıkarması bir yerden sonra sıkıcı gelmişti gerçi ama bir şekilde merak ve tempoyu üst seviyelerde tutmayı başarıyor dan brown. yalnız o ne salakça bir sondur be abi!? kitabın finalini okuduğumda kandırılmış gibi hissettim kendimi. sanki sadece hristiyan alemi ile arasını düzeltmek için yazmış bu kitabı dan brown. yani sanki tepkilerden korkmasa 'sevgi içimizde' yazıp bitirecekmiş kitabı.
  detayına hiç girmeden özet geçiyorum; da vinci şifresi ile arasını açtığı herkesle arasını düzeltmiş bu kitapla dan brown. artık isteyerek mi yaptı yoksa yapmak zorunda mı kaldı bilemem.
  iyi bir finalle 4.5' u(5 üzerinden) zorlayacak kitap 3' ü zor aldı finali yüzünden.