kemal bilbaşar

Kimdir?

kemal­ bi̇lbaşar,­ 1910 ­yılında ­çanakkale’de­ doğdu.­ ortaöğrenimini­ 1929­ yılında­ edirne­
öğretmen ­okulu’nda­ tamamladı,­ iki­ yıl­ ilkokul ­öğretmenliği­ yaptı.­ gazi­ eğitim­ enstitüsü­ tarih-coğrafya­ bölümü’nden­ 1935 ­yılında­ mezun­ oldu.­

nazilli­ ve ­i̇zmir ­karakas ortaokullarında­ öğretmenlik­ yapan­ bilbaşar­ 1961­ yılında ­emekliye­ ayrıldı;­ bir­ süre­ siyasetle uğraştıktan­ sonra­ 1966’da­ i̇stanbul’a­ yerleşti.­ i̇lk ­öykülerini,­ i̇zmir’de­ cahit­ tanyol­ ve ­i̇lhan ­i̇leri’yle ­birlikte ­çıkardıkları aramak­ dergisinde­ yayımladı­ (1939).­

bilbaşar,­ 1945-1952­ yılları­ arasındaki­ dönem­ hariç,­ sürekli­ öykü ­yayımladı,­ radyo ­oyunları yazdı, ­pek ­çok ­gazete­ ve­ dergide­ öykü,­roman ­ve ­makaleleri­ yayımlandı.­ tiyatro,­ senaryo ve ­ders ­kitapları ­da ­yazan­ bilbaşar,­ 1961’den­ sonra­ daha ­çok­ roman­ türüne­ ağırlık­ verdi.

bilbaşar,­ 1939­ yılında­ “budakoğlu”­ öyküsüyle­ ankara­ halkevi­ öykü­yarışması’nı,­ cemo ­adlı­ romanıyla­ 1967 ­yılı ­türk ­dil­ kurumu­ roman­ ödülü’nü,­ yeşil gölge ­romanıyla­ da­1970­ may­ roman­ ödülü’nü­ ka­zanmıştır.­yazar,­ 21­ ocak­ 1983­ yılında­ aramızdan ­ay­rıldı.
(can yayinlari baskisindan)
 1. Türk edebiyatinin en önemli yazarlarindan biri oldugunu düsünüyorum Kemal Bilbasar'in.

  Kendisiyle ilgili cumhuriyet gazetesi'nde yayinlanmis güzel bir makale bulunmaktadir.

  yazara dair Feridun Andaç'in güzel bir tespitini de paylasayim:

  "..Bir yeri, insanı derinlikli biçimde anlatma duygusu/duyarlılığı, bilinci vardır onda. Öyle ki, Bilbaşar’ın anlatıcı tutumundaki yalın gerçekçilik ele alıp yansıttığı konuyu da görsel bir şölene dönüştürür. Eğer okur/yazar bu izlerden giderse Bilbaşar’ın anlatıcı dokusunu, nerelerden nasıl beslendiğini de görebilir..."
  -yazinin tamami icin.
  kimse