• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar hasan cemal
kimse kızmasın kendimi yazdım - hasan cemal
iki hasan cemal arasındaki bu hesaplaşmaya, siyasal bir özyaşamöyküsü ya da bir iç muhasebe demek de mümkün. genç hasan cemal kendini, kendi siyasal tarihini anlatıyor. düşüncelerini, yaptıklarını özetliyor, savunmaya çalışıyor. orta yaşlı hasan cemal daha çok eleştiriyor. yanlışları, yanılgıları sergiliyor." yazar kitabında kendi siyasal tarihini ve siyasal kişiliğinin oluşumunu artılarıyla, eksileriyle ele alarak, geride bıraktığımız xx. yüzyıla kendi yaklaşımıyla ışık tutuyor.
  1. hasan cemal kendi hayatını anlattığı bu kitapta siyasi görüşlerinin sosyalizmden liberalizme nasıl dönüştüğünü anlatmaktadır. yakın siyasi tarihe de de biraz ışık tutmakta olan kitap, sosyalistlerce, hasan cemal oportünist sosyalist olduğu gerekçesiyle eleştirilmektedir.
  2. lisede görevlendirilmeyle gelmiş siyasi arka planlı bi tarih hocasının ilgisizliğimin aksini düşünmüş olacak ki bana tavsiye ettiği kitaptı. her genç çocuk gibi insanların söylediklerine değer verirdim, haliyle okulun bitiminde kütüphanede bulmuştum kendimi. birkaç okuma denemesinin akabinde kitabı anlamsız bulduğumu hatırlıyorum.

    bi kere de bu hocanın dersinde kafa kağıdı dediğim için çok sevinmiş ve kahvehanelere gidip gitmediğimi sormuştu.