1. 3 ana renkten biridir. doğada göze en çok çarpan 2. renktir. galatasarayı fenerbahçeden ayıran renktir. mutluluk rengi olduğu için aşkı temsil eder. boğaları kızdırdığına inanılır; oysa boğalar renk körüdür.
  han
 2. bu renge olan ilgimi bisiklet alırken kırmızı renkli olsun dediğimde fark etmiştim. her tonu ayrı güzeldir.
  fakat anlamadığım bir nedenden dolayı bu renge karşı bir alıp veremediği vardır insanların. internet sitelerinde beğen butonları farklı renklerde olurken beğenme butonu genelde kırmızı renklidir mesela. ya da başka bir örnek vermek gerekirse hisse senetlerinin değişimini gösteren tablolarda artışlar mavi ya da yeşil renkler ile gösterilirken düşüşleri her zaman kırmızı renk gösterir.

  bu kadari yetmiyormuş gibi bir de ders sonunda çok sevdiğim değerli hocalarımdan biri yoklama listesini eline alıp, bu elimdeki resmi bir belgedir ve buna renkli kalemler ile imza atamazsınız diyip siz ilkokulda okumuyorsunuz gibi birkaç hakaretten sonra görürsem imzasını sildiririm tarzında bir kaç tane de tehdit savurmuştu. tabi o günden sonra renk renk güzel imzalarla dolu liste, mavi ve siyah renkleriyle işe yaramaz bir kağıt parçasına dönse de ben hiç kırmızıdan vaz geçmedim. 180 civarı mavi siyah rengin arasında bir tane kırmızıyı hiç eksik etmedim.
  bazen etrafımda kalemi olmayan birini fark edince hemen fırsattan istifade buyur kardeş benim kalemi kullan dediğim zamanlar oluyor bazen de hiç çaba sarf etmediğin halde birkaç tane benden başka kırmızı görüyorum ve mutlu oluyorum.
  nagan
 3. kırmız olsun beş fazla olsun atasözünde de anıldığı gibi çok sevilir, rujda, ayakkabıda, elbise de, ama en çok rujda.
 4. hiç kimse kızmasın kırmızı iç çamaşırı giymiş bir kadın maça bir gol önde başlar..:)
 5. japon kültüründe olumsuzluğu temsil eden bir renktir.

  sebebi ise japonya'da nüfus kayıt sisteminin epey bir eskiye dayanıyor olması ve ölen kişilerin kayıtlara kırmızı mürekkeple isminin yazılıyor olmasıymış.

  tabii zaman geçtikçe muhasebe kayıtlarında da zararlar kırmızı renklerle yazılmaya başlanmış.

  bu sebeple japonya'da kırmızı mürekkeple bir şeyler yazılmaz pek. sadece negatif şeyler (mağazaların yaptığı indirimler de negatif şeydir, çünkü zararına satış yapıyor adam) kırmızı mürekkeple veya kırmızı kurşun kalemle yazılır.
 6. "kırmızı, sana sadece kırmızı demeliyim. ben başaramıyorum kırmızı, hatırlamak dışında bir mucizem yok. bir şeye inandım, birşeye ve sadece bir kere ağlayarak dansettim. oysa hayata bağlanmak için ayağa kalkmıştım."

  umay umay
 7. çingeneler kırmızıyı çok sever, kırmızı olsun beş lira fazla olsun hesabı.
 8. bu renkten pantolon erkeklere hic yakismiyor. ama bordo candir ;)
 9. kırmızı çoraparımla ve atkılarımla sevgimi verdiğim renk.
  kırmızı çorap candır.
 10. töbe töbe, bu renk parlak olduğunda nasıl da ulaşılmaz oluyor. kadının dudaklarında ferrari patinaj yapıyor sanki. bi' fırt altı için bkz. kadife kırmızısı
  yok