• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.00)
Yazar john scalzi
kırmızı üniformalılar - john scalzi
yaşlı adamın savaşı serisiyle çağdaş bilimkurgu okurlarının gözünde önemli bir yer edinen john scalzi, hugo ve locus ödüllü romanı kırmızı üniformalılar ile dönüyor. kırmızı üniformalılar, uzay yolu ve benzeri uzay maceralarını seven okurlar kadar, üstkurmaca meraklılarını da tatmin edecek.

evrensel birlik’in bayrak gemisi gözüpek’e atanan asteğmen andrew dahl, çok geçmeden bazı gerçeklerin farkına varır. her dış görevde uzaylılarla ölümcül bir mücadeleye girilmekte, geminin kıdemli subayları bu mücadelelerden daima sağ çıkmakta ve düşük kıdemli bir tayfa muhakkak ölmektedir. bu konuyu araştırmaya başlayan andrew ve meslektaşları, hayatlarını kurtarmak için zaman ve uzayda son derece tehlikeli bir yolculuğa çıkarlar.
  1. Kitabın ilk birkaç bölümü, klasik bilim kurgu romanlarından klişelerle dolu. Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan uzay gemileri, galaktik savaşlar, ucubik yabancı gezegen yaşam formları ve elbette aklımızın almayacağı kadar ileri teknoloji ürünü ıvır zıvır aletler… Hepsi ve daha fazlası bu kitabın ilk satırlarında. Ancak kısa bir süre sonra ciddi bir ilerleme kaydederek benzerlerinden ayrılıyor ve sanatseverlerin “4. duvarı yıkmak” dediği türden bir hikâyeye bürünüyor. Ancak tüm bu başarısı, zekice kurgusu, bir ara iyice artan temposuna rağmen, kitap vasatın üzerine çıkmakta zorlanıyor. http://ucalisan.blogspot.com.tr/2016/08/krmz-uniformallar-john-scalzi.html
    vega