1. yayınevlerinden uzak durarak, onlardan ve sizden bağımsız kitap basımı yapan bir firmaya bu işi verirseniz, işiniz hem daha profesyonel hem de daha ucuz olur.

  yayınevleri kitabı sizin adınıza basar, dağıtım yetkisini alır ve ardından satacağını söyler. tabiki kitap satar mı satmaz mı bilmediğinden ilk önce kitap bastırmak için sizden yüklü bir ücret talep eder. ardından sattığı her kitap için yüklü bir komisyon da alır. sonra bir bakmışsınız yayınevi ve hatta kitapçı sizden fazla kazanıyor.
 2. öncelikle şunu demek iyi olur; ilk kitabınız ise biraz yorucu bir iş. ama yine de vazgeçmeyin. kitabınızı editörlere çok az iş düşecek şekilde tamamlamanız gerekiyor. bu zaman kazanmanızı sağlar. sonrasında bir dosya hazırlamalısınız. proje dosyası olarak düşünün. kitabınızın word dosyası, kitabınızın sağlam bir özeti(ki bu çok önemlidir. hem size hem editörlere zaman kazandırır.) ve sizin bütün iletişim bilgilerinizin olduğu özgeçmiş yazınız. bu üç dosyayı tam oluşturun ve iyi koruyun.

  iki şekilde kitap bastırabilirsiniz. birincisi sizin kitabınızı yayınevleri kabul eder ve her şeyle onlar ilgilenir. diğeri ise parasını verirsiniz yayınevinden çok ticarethaneye benzer yayınevleri kitabınızı basar.

  neyse, şu hazırladığınız dosyayı öncelikle kitabınızın hangi yayınevinden çıkmasını istiyorsanız ona gönderin. yayınevlerinin web sitelerinde dosya gönderme ile ilgili bilgi bulabilirsiniz. bazıları mail istiyor bazıları da posta ile çıktısının gönderilmesini.
  burada önemli bir nokta var; yazdığınız tarz o yayınevinin kitap seçme politikasına uyması lazım. tür olarak bastıkları türden olması gerekir kitabınızın.

  bir seferde sadece bir tek yayınevine göndermenizi öneririm dosyanızı. yani aynı anda 3-4 yayınevine göndermeyin. hepsinde bekleme süresini yani yaklaşık 1-3 ayı hesaba katın. aynı anda birden fazla yayınevinden olumlu dönüş olursa nasıl idare edeceğiniz sorun olur. şık bir davranış olmaz yani kısacası.

  işte asıl çile bu bekleme süresi. birçok yayınevi olumsuzlara da dönüş yapıyor fakat reddetme sebeplerini açıklamıyorlar. bazıları da açıklayabilir.
  bir şekilde bu bekleme süresini bitirdiniz ve olumlu cevap geldi ise şanslı azınlıktan birisinizdir emin olun. ilk kitap ve baba bir yayınevinden çıkması çok güzel bir başlangıç olacaktır. sizde ışık görmüşler anlamına gelir ve anlaşma yapmak isterler. bundan sonrası akar artık.

  ama olumsuz cevap geldiyse moralinizi bozmayın kesinlikle. yaptığınızın olumlu cevap almaması kötü yazdığınız anlamına gelmez sadece. birçok sebebi olabilir. bu durumda başka yayınevleri denemenizi ya da yazdıklarınızı tekrar bir gözden geçirmenizi tavsiye ederim. edebiyat dünyasında şu an bayılarak okuduğumuz bir çok yazar zamanında çok kere reddedilmiştir. bu yüzden vazgeçmeyin.

  diğer yöntem de paranızla bastırmak. bunu en son seçenek olarak yapın derim ben nacizane. bu yayınevlerinin çalışma mantığı basit. parayı ver düdüğü çal. editöryel işler, kapak tasarımı, kitap evlerine dağıtımı, internet sitelerinde yayınlama gibi işleri yapıyorlar. zaten sizinle bir anlaşma yapıyorlar. şartları iyice okuyun. sonrası en kısa zamanda kitabınız piyasada.

  kısacası her şekilde çok zorlu bir iştir ama vazgeçmeyen kazanır.

  bir de küçük bir tavsiye sunmak isterim. eğer yazma kabiliyetiniz varsa ve kitap bastırmak istiyorsanız hikaye ya da şiir ne tür yazıyorsanız o türdeki yarışmaları takip edin ve katılın. oralarda kazanacağınız ödüller size artı puan getirecektir. özgeçmişinize yazdığınızda göz doldurur.