1. sadece ben de mi oluyor bilmiyorum?
  ama konsantre eksikliği olduğu için ben de hiç denemediğim olaydir.
  sizce dinlenebilir mi?
 2. bir türlü başaramadığım eylem.ilkokulda bir arkadaşım vardı okul servisinde her gün kitap okurken müzik dinlerdi.hatta dinlediği müziği söylerdi bir de.bir gün şov mu yapıyorsun tarzı bir şey söylemiştim,bana kitabı baştan sona anlattı,sustum.
 3. çok keyifli oluyor özellikle klasik müzikle. Şehir merkezi gibi bir alanda yaşıyorsanız sokaktan, caddeden gelen gürültülerden kurtulmanın bir yolu. ayrıca istanbul' un bir çok yeri şantiye alanı gibi ve diğer dairelerden gelen gürültüler de olayın tuzu biberi oluyor. bu yüzden takıyorum kulaklığımı mis. İlla ki müzik dinlemek zorunda değiliz yağmur sesi de çok iyi oluyor. rainy mood
 4. güzel de olabilir, kötü de. eğer blues, rock, metal gibi agresif batı müzikleri tercih ediyorsanız kafanız müziğe takılacaktır ve okuyamayacaksınızdır. fakat klasik müzik veya bazı özgün müzik türleri tercihiniz ise, güzel olabilecek eylemdir. şahsen ortaçağ kitapları okuyorsanız (bkz: buz ve ateşin şarkısı - george r. r. martin) richard wagner iyi gidebiliyor. o karanlık havayı (özellikle sur bölümlerinde) daha da bir hissediyorsunuz sanki. wagner'ı bir şey yapmadan dinlerken de kafamda canlananlar hemen hemen ejderhalar, şövalyeler vesaire oluyor zaten. bazen bir şövalye olarak destanlar yazarken bazen bir savaşı izleyen kuş gibi hissedebiliyorsunuz. çok yaptığım bir eylem değil fakat güzel olabilecek bir eylem.
 5. eğer okuduğunuz kitabın filmi yapılmış ise saundtrack ini dinleyip okuyabilirsiniz. bence okuduğunuz kitapta karakter sayısı ve olay fazlaysa ya kitabı ya da müziği tercih edin olay tatlılıkla çözülsün
 6. trans müzikler ile beraber kitap okumak kadar guzeli varmı ben mi anormal bir insanım neyse kısa kestim
  belit
 7. ben ikisini aynı anda yapamıyorum malesef. dinlediğim müziğin tonundan melodiler çıkarmaya çalışıyorum bir yerden sonra, o zamandan sonra da kitabın tüm bütünlüğü beynimden akıp gidiyor.
 8. yapamıyorum.. müziği dinlesem kitabı anlamıyorum.. kitaba odaklansam müziği dinlemiyorum.. ama dış ortamdan tamamen kopmak için daha muhteşem bir fanus da yok..tak kulaklığını sevdiğin içini kıpır kıpır eden şarkıyı ilk sıraya koy önce gözünü kapat şarkıyı dinle sonra başla kitabına.. zaten sonraki şarkıların önemi de yok kaybol kitabında.. çevrende ne olursa olsun önemi kalmaz.. (yazarken bile mutlu oldum! )
  gunes
 9. yapmayın etmeyin. ne yazara ne müzisyene ne de kendinize saygısızlık etmeyin. ne okuduğunuz kitabın kıymeti kalıyor ne de dinlediğiniz müziğin.