• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.43)
kokaku kidotai - mamoru oshii
2029 yılında geçen film puppetmaster adındaki bir hackerın devletin üst düzey bilgilerine ulaşması ve devletin onu yakalamak için özel bir ekibi görevlendirmesi ile başlayan süreci anlatmaktadır. polisiye bir kurgu üzerinden canlılık ve birey gibi teknolojinin içerisinde ne olduğu belirsizleşen kavramları sorgular.
  1. 1995 yılında çekilmiş bir film insanların bırak diğer hayvanları insan eliyle kodlanmış bir yapay zeka'dan daha özel olmadığını bağıra bağıra anlatıyor adeta günümüzde ortalama 85 iq 'su ile tüm bir varoluşun kendisi için olduğunu düşünen toplumumuza. adete insanı hadi kalk git biraz daha evrimleş dercesine itip kakıp uyarıyor. "senin sınırların, kendin olarak kalma çabandır." diyor. izleyene hiç değilse 2-3 puan iq kazandırabilecek bir film.

    "yaşam kendini çeşitlilik içinde sürdürüyor, ve bu gerektiği zaman kendini feda etme yeteneğini de içerir. hücreler bozulma ve yenilenme süreçlerini tekrar ederler tâ ki ölecekleri güne kadar, bütün bir hafıza ve bilgi dizisinin bozulması.. ve sadece geriye genler kalır. neden mütemadiyen bü döngüyü tekrar eder? basitçe: değişmeyen bir sistemin hatalarından kaçınarak hayatta kalmak için."