1. güney amerikada bir ada ülkesi.

  güney amerika edebiyatı - müzikleri derken küba müziklerine hayran olmamla birlikte okumaya izlemeye hakkında bilgi sahibi olmaya başladığım "allahım niye gidemiyorum!" seviyesine yükselttiğim bir yer.

  ister istemez turlarına bakar oldum. türkiye çıkışlı 1 haftalık turları 2000 euro civarından başlıyor ucu bucağı yok tabi... ulan diyorum neden olmasın. sonra diyorum istanbulda devlet memurusun güneye inmek bile hayal küba senin neyine...

  *başlığı yazmak için değil yazılsın da okuyayım diye açtığım için söyleyeceklerim şimdilik bu kadar.*

  ayrıca şunu şuraya bırakayım da bilgili biri doldurur belki : (bkz: küba devrimi)

  *çok güldüm not düşeyim buraya: bir önceki iletide * beykozdan poloneze gidemiyorum yazmışım şimdi küba turu falan... deli midir nedir diyebilirsiniz. hakkınız.
 2. -1959 yılında fidel castro'ya bağlı yaklaşık 1500 savaşçıyla fulgencio batista diktatörlüğünün yıkılması sonucu adını dünyaya duyurmuş ülke.antiemperyalist vizyonla başardıkları en önemli şeylerden biri şüphesiz sağlık sistemleridir. ülkede tüm sağlık hizmetleri ''ücretsiz'' karşılanır.hastaneye başvuran bir kübalı,daha hastane girişinde ayakbastı haracı vermez mesela.eczaneye ilaçlarını almaya gittiğinde 'kardeş senin genel sağlık sigortası borcun varmış biz bu ilaçları veremeyiz sana'' demezler mesela.

  -tüm bunların yanında küba; şu anda dünyanın hemen her mahrumiyet bölgesine ''doktor'' ihraç eder.hem antiemperyalist olacaksınız ve 50 sene a.b.d ambargosuna maruz kalacaksınız, hem de özkaynaklarınız kısıtlı olacak. ve bu şartlar altında muazzam bir sosyal devlet anlayışıyla sağlık politikaları oluşturabileceksiniz.zor, hem de çok zor işlerdir bunlar.işte bu yüzdendir ki; pek çok tez konusu olmuş, üzerine epeyce çalışma yapılmıştır küba'nın sağlık sistemi hakkında.

  -bir de havana purosu çok deli oluyormuş diyorlar o başka bir konu tabi.
 3. akciğer kanseri için aşı (civamax) geliştiren, peşine düşen dünya çapındaki ilaç şirketlerine ya aşıyı bedava dağıtırsınız ya da en fazla 1 dolara satarsınız şartını koşan doktorlara sahip ülkedir. kendi halkına ücretsiz sağlamaktadır.

  öte yandan ülkemizde coraspin verilen kalp hastasına buna muadil olduğunu varsaydıkları asprin dayayıp, eğer coraspin isterseniz aradaki fiyat farkını hastadan isteyen bir sistem mevcuttur.