1. kut, yaşam gücü anlamına gelir. halkın yöneticilerde bu potansiyeli görmesine de kut inancı denir. eski türk devletlerinde ortaya çıkmıştır fakat sanıldığı gibi ömrünü tamamlayıp yerini vahdet inancına vs. bırakmamıştır.
    günümüze çevirirsek siyasi otoritenin iktidar pınarıdır. makamda kişi oturmaz zira, oturtulur. halk oyu işin zahiri kısmıdır. bir de yukarıdan gelen bir buyruk vardır. bu kişi ne kadar hata yaparsa yapsın makamını terketmesi söz konusu bile değildir. aksi takdirde haşa kutsal kanı akıtılmış hükümdar gibi olur.
    şakayı bir kenara bırakıp.. gibi sözler etmek isterdim fakat işin aslı bu. bu yüzden maneviyatla yoğrulmuş, dinin ülkedeki ve yeryüzündeki halifesi olarak kabul edilen bu oluşuma partizanlık yapmak dünyanın en normal şeyidir.
    sde
  2. baya ilginç bir inançtır kut inancı. mesela sen devlet kurup bu devleti idare edebilirsen kutlusundur. kutlu olmanı bunun dışında hiçbir şey kanıtlamaz. benim düşünceme göre türklerin bu kadar fazla devlet kurmasının asıl nedeni budur. sonuçta herkesin kanında kut olabilir ve senin bunu kanıtlamanın tek yolu bağımsızlığını ilan edip lideri olduğun bir devlet kurmak. e zaten bu devletlerden illa ki birkaçı yükselip tarihe adını yazdıracaktır. onun dışında yok efendim türkler üstündür yok efendim türklerin bir sürü devlet kurmasının nedeni yaptıkları tüm savaşlardan galip çıkmasıdır yok efendim türk askeri şudur budur... böyle yapmayın arkadaşlar. türklerin başka bir ırktan bir eksiği veya bir fazlası yoktur.