• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.75)
la double vie de veronique - krzysztof kieslowski
genç ve güzel véronique paris’te yaşar; genç ve güzel weronika ise varşova’da. ortak hiçbir noktaları yoktur ve hiç tanışmamışlardır. ama aynı adı taşıyan bu iki kadın,birbirlerinin tıpatıp benzeridir. başarı, ölüm ve aşk dolu hayatlarını birbirlerinden habersiz ama yine de varlıklarını gizemli biçimde hissederek yaşarlar.
 1. krzysztof kieslowski'nin türkçe'ye "veronique'in ikili yaşamı" adıyla çevrilen 1991 yapımı filmi. iki farklı şehirde, hiçbir biyolojik bağı olmayan ancak isimlerinden, fiziksel görünüşlerine ve dahi duygusal eğilimlerine kadar birbirine benzeyen iki kadın üzerinden rastlantının mümkünatına ve mükemmelliğine bir çeşit güzelleme. bu ilginç rastlantının arka planındaki kieslowski parmağı dokunmuş bir yalnızlık teması da işin cabası.

  görselliği, zbigniew preisner imzalı müzikleri ve kukla gösterileriyle, şiirin estetiğini sinemaya yansıtabilen sayılı filmlerden.
 2. weronika diyor ki babasına: "yalnız olmadığımı hissediyorum... bu dünyada yalnız olmadığımı."

  veronique diyor ki babasına: "kısa bir süre önce tuhaf bir hisse kapıldım. yalnız olduğumu hissettim. birdenbire. ama hiçbir şey değişmedi."

  weronika'nın babası: "yalnız değilsin" diyor, veronique'inki "birisi hayatından çıktı" diyor.

  çok güzel, çok, çok güzel bi film. weronika'nın sesinden kuklanın kanatlarına kadar. irene jacob oynuyor, filmin kendisi kadar güzel bir kadın. izleyin pls
  asuka
 3. soundtrack'i preisner imzası taşıyan, başrolünde irene jacob'ın oynadığı, trois couleurs üçlemesi ile tanıdığımız polonyalı yönetmen krzysztof kieslowski'nin aşmış filmi. sadece barındırmış olduğu kukla sahnesi için bile izlenesi.
 4. son sahnesi aklıma hep şu dizeleri getirir;

  ölüm geliyor aklıma birden ölüm
  bir ağacın gövdesine sarılıyorum

  şiir de film de ayrı büyülüyor beni, bu çağrışım ise apayrı büyülüyor.

  !---- spoiler ----!

  son sahnede, hayatta kalan veronique değil de weronika olsa ağaca dokunmakla yetinmez, sarılırdı.

  !---- spoiler ----!
 5. yirmi beş yıl sonra yenilenmiş kopyasıyla tekrar vizyonda. vizyon tarihi 12 ağustos. kieslowski hayranlarına duyurulur.