• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.67)
le silence de lorna - jean-pierre dardenne, luc dardenne
bir eroinmanla anlaşmalı evlilik yaparak belçika vatandaşlığına da geçen lorna, yaptığı anlaşma gereği bu evliliği sona erdirip belçika vatandaşlığına geçmek isteyen bir rus ile evlenecektir.

ilk bakışta plan lorna için kabul edilebilir görünse de, iş lorna'nın ilk kocasını öldürerek ortadan kaldırmaya gelince lorna'nın dünyası alt üst olur.

dardenne kardeşler, lorna'nın sessizliği'nde oyunculuğundan, dramatik yapısına kadar son derece özgün ve tutarlı bir başyapıta imza atıyorlar. sahici, insanın canını acıtan bir dram.
 1. 2008 yapımı.
  cannes film festivalinde en iyi senaryo ödülü alan bu filmin özellikle finali çok sıradışı.
 2. dardanne kardeşlere 2008 cannes film festivalinde en iyi senaryo ödülünü kazandıran film. türkçeye lorna nın sessizliği diye çevrilmiştir. aslında lorna nın yaşadığı olaylara sessizliği bir nevi dünyanın da göçmenlik sorununa yaşadığı sessizliği ve görmemezliği dile getirmekte.

  !---- spoiler ----!

  lorna nın tek hayali erkek arkadaşı skolla belçika da bir cafe açıp herkes gibi normal bir hayat yaşamaktır. ama lorna bir göçmendir ve belçika da oturma izni alabilmesi veya vatandaşı olması için herhangi bir yeteneği yoktur. lorna nın içindeki durum şu an milyonlarca göçmenin içinde bulunduğu durumdur.

  lornanın içinde bulunduğu çıkmazı, yalnızlığını ve sessizliğinin en yoğun bir şekilde anlatıldığı sahne lornanın çocuğu aldırmak için doktora gitmesi ve ortada hiçbir neden yokken aniden doktora sarıldığı sahnedir. bu sahnenin benzeri dardanne kardeşlerin bir çok filminde vardır. bisikletli çocukta yetimhaneden kaçan çocuğun sağlık ocağında karşılaştığı hiç tanımadığı kadına sıkıca sarılması, rosetta da rosettanın gözlemecide ki işinden atıldığı sahnede un çuvallarına sarılması gibi. dardenne kardeşlerin filmlerinde karakterler patlama noktasına geldiğinde duygularını sözel olarak ifade edemedikleri için çoğu zaman vücut dilleriyle ifade etmektedirler.

  !---- spoiler ----!