1. (bkz: death note) anime/manga/film serisinin baş karakteri.

  zekası ile öne çıkan bir karakter. defteri almasından sonra onu kullanma tarzı ile hayranlık bırakabiliyor. akla hayale gelmeyecek düşünceleri, düşünmekle kalmayıp bir de uyguluyor.

  benzeri için (bkz: lelouch vi britannia)

  !---- spoiler ----!

  yalnız l'i o biçimde oyuna getirmesi yakışmadı. resmen hile yaptın yagami... dizideki en dandirik kısımdı o kısım. daha tatmin edici bir şey bekliyordu insan...

  !---- spoiler ----!
 2. başta ben de destekliyordum, bayağı kiracıydım yani.
  !---- spoiler ----!

  fakat sonra sapıttı kerata, l ye de bayağı üzüldüm, yani o şekilde oyuna getirmeden düzenini sürdürmesi gerekiyordu.

  !---- spoiler ----!
 3. kesinlikle bir deha. vahşi ve insanlığa sığmayan bir adalet anlayışı olsa da (ki ne kadar adalet denilebilir tartışılır) çok zeki kahraman. akıl oyunları olsun, sakinliği olsun, herkesi geçer. fakat son 3-5 bölümde iyice sapıtmış, mallaşmış, kulak memesi kıvamına gelmiş ve yakalanmıştır. seviyorduk ustayı, delirene kadar.
 4. üç yaprak fazla olsun death note olsun, yagami light olsun dedirten baş karakter.

  !---- spoiler ----!

  başta zeki olduğu kadar masum olan bir karakter aslında. ancak her zeki olan light yagami gibi olsaydı şu an orada burada katliamlar olmazdı gibime geliyor. onu light yagami yapan bakması değil adaletsizliği görmesiydi bence.

  !---- spoiler ----!

  adaletsizliği çözme yöntemi ne kadar doğru bilemem tabii, ancak kitap, anime, mangalardaki karakterleri gerçek hayatla özdeşleştirip kişilik analizi yapmak en büyük hobim ve death note ilk animem olduğundan üzerinde uzun uzun düşünmüşlüğüm var. bu yüzden light yagami'yi biraz da dışarıda adaleti sağlayamayanların kendi kafasının içinde işlediği cinayetlere bağlamaya başladım. eh, haliyle zamanla kişiliği falan değişiyor, çıldırtıyor insanı. ancak light yagami hala aynı light yagami olarak kalıyor mu? felsefi yönüyle, duyduğumuz neftetin ve etrafımızdaki adaletin değişmesiyle bizde değişiyoruz işte. yine de dünya aynı yönde dönmeye devam ediyor falan. adaletsizlik devam ediyor, adaletle çözmeye çalışıyoruz yine adaletsizlik çıkıyor ortaya. her şey olduğu gibi. bu yüzden günümüz insanının bakmakla değil görmekle anlaşılabileceği şekilde yansıtılmış favori animelerimden death note.

  !---- spoiler ----!

  misha adlı karakter de etrafta hiçbir şeyden haberi olmadan barınan, ancak zamanla olaya dahil olan karakter olarak animede yer almış bana kalırsa. ryuk ise... bize güç veridiğine inandığımız ve ilahlaştırdığımız halde korktuğumuz ancak dalga da geçebildiğimiz bazı etkenlerin beden bulmuş hali olabilir.

  !---- spoiler ----!
 5. !---- spoiler ----!

  elinde çok fazla güç bulunduran insanların, istediği kadar zeki olsun veya istediği kadar adalet kaygısı taşısın bir gün o gücü yanlış bir şekilde kullanabileceğinin en somut örneği.

  !---- spoiler ----!
 6. l ve bu karakter olmasaydı ben anime izlemeye baslamazdim diye dusundum karakter ve anime. ciddi anlamda akıl oyunları yaparak insanı doğrudan anime dünyasının muhteşem çekiciliğine kaptıran, dahi karakter.
 7. !---- spoiler ----!

  bütün güç sahipleri gibi güç zehirlenmesi yaşayıp, dikkatsizliğinin kurbanı olan death note'un ana karakteri.

  en büyük hatası mikami teru'yu gözünün önünde tutamaması ve ona çok güvenmesidir. halbuki teru yerine, her ne kadar teru kadar akıllı olmasa da, misa'ya güvenmesi gerekirdi.

  elbette misa salağın önde gideni ama light'a aşık olduğu için ona zarar gelmesini hiç istemezdi. hatta kendisini kurban edip light'ın son bölümde bile ölmemesini sağlayabilirdi.

  !---- spoiler ----!