• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.89)
lilja 4-ever - lukas moodysson
16 yaşındaki lilya, eski sovyetler birliği’ndeki isimsiz bir kasabada, kasvetli bir varoşta oturur. annesi tarafından terk edilmiştir, gaddar bir teyzenin zorbalığına maruz kalarak yaşarken tek teselliyi yaşça kendinden küçük, iyi kalpli volodya’yla arkadaşlığında bulur. beraber takılır, tutkal koklar ve daha güzel bir yaşamın düşünü kurarlar. fakat işler hiç umduğu gibi gitmemektedir
 1. daima lilya, isveçli yönetmen lukas moodysson'un 2002 yapımı filmi. izlemeye değer bir film.
 2. işlediği konu itibariyle neye uğradığımı şaşırtan film. bu tür filmler bana iyi geliyor, benzeri film önerebilecek olan varsa mesaj kutusuna beklerim.
 3. fragmanı gördüğümde çarpılmıştım. (bkz: mein hertz brennt) . boğazda yumru filmlerinden.
  0f
 4. internette hakkında yorumlara denk geldim, imdb 7,9 görünce izleyeyim dedim. evet lilya'ya üzüldüm, onun gibi kimbilir kaç kişinin hayatı söndü/sönüyor.

  ama film kötü. yani kızın duygularına daha çok inebilirdi. mahalledekiler gelip tecavüz ettiğinde hiç bişey olmamış gibi durdu. kızın iç dünyasını hiç vermemişler filmde. ayrıca annesinin fotosu ne öyle yaa tövbe tanrıma ıylkk.

  eski sovyetler dönemi için söylenecek birşey yok. hala aynı bina tarzı duruyor bazı bölgelerde. zaten filmin geçtiği yerlere bakılırsa orda insan ne yapabilirki, ordan kendini kurtarmak çok zor olmalı.

  aile kavramıda önemli. annesi gitmese kız böyle olmazdı dedim ama bi yandanda anasıda farklımı sanki demeden geçemedim.

  yani fuhuş sektörüne daha doğrusu lilya gibi küçük kızların fuhuş sektörüne itilmesine dikkat çekmek istemiş yönetmen ama olmamış. kötü bi film olmuş.

  volodya içinde üzüldüm ama işte o bölgede, o yapıda, o yoklukta, o değerler çerçevesinde kimsenin çok şansı yok.

  sırf 7,9 diye sonuna kadar izledim ama zaman kaybından başka bişi değildi. bide lilyayı tip olarak bildiğim birine çok benzettim. sanki aklıma gelmesi çok gerekmiş gibi. bence 2/10 fln filmin notu