1. love coupons denilen, sevgiliye özel günlerde hediye olarak verilen kuponlar.
  bu kuponlar için aşağıdaki gibi şeyleri düşünebilirsiniz.
  - tartışmayı sonlandırma kartı
  - istediğin bir yemeği yapma kartı,
  - istediğin bir kıyafeti tüm hün giyme kartı,
  - oral seks kartı,
  - istediğin bir yere gitme kartı,
  .....

  liste çok daha uzatılabilir, sky is the limit.

  ancak bu başlıkta tartışmak istediğim bu tarz hediyelerin cinsiyetçilik üzerine etklieri. istediğin bir yemeği yapmak kuponunu ele alalım mesela, bu kuponu erkeğin sevgilisine hediye etmesi ile kadının sevgilisine hediye etmesi arasında bir fark var mıdır? kadınların yıllardır süre gelen feminizm mücadelesi bu konuda nerede durmaktadır? bu tarz hediye veya yaklaşımların toplumsal cinsiyetçilik üzerinde etkileri nelerdir? (burada sadece heteroseksüel ilişkiler göz önüne alındı)

  bu konuların net bir cevabı olduğunu sanmıyorum ama merak etmek, tartışmak, soru sormak öğrenmenin temeli olduğunu düşünüyorum.
 2. ben zaten bayılıyorum bu iletişim özürlü insanların iletişimlerini kısır bir döngüde duyu organları yerine başka başka materyaller üzerinden devam ettirmelerine. ortada yapılacak yemek varsa yapılır. içinden gelerek yapmak kavramı vardır zaten. bunu kartlara mana yükleyerek gerçekleştirmek... romantizmi bazen abartıyoruz gibi. ya da nasıl bir tanım içine oturtacağımızı bilemiyoruz. aksi taktirde iletişimin iyi olduğu bir ilişkide her şeyin kendiliğinden gelişeceğini düşünüyorum.

  bunun dışında bakarak anlaşmak, susarak anlaşmak diye tabir edilen anlaşma ve iletişim şekilleri de zamanla çiftler arasında oturur. ama vakti geldiği zamanlarda konuşmanın da ihmal edilmediği durumlarda.

  yemek yapmayı istediğini bilmem ne kartlarına yazmak yerine, sevdiğimiz bir kitaptan uygun bir paragrafından alıntı yaparak da ifade edebiliriz. yani sizin buradaki hayal gücünüze kalmış bir konu.