1. bu ayrıma herkes denk gelmiştir. yapılacak en basit şey tdk'dan nasıl yazıldığına bakmaktır. oraya bakarsanız doğrusunun makine olduğunu görürsünüz. ama öyle değil işte.

  birçok köklü "makina" mühendisliği bölümü makineyi değil makinayı kullanır. hatta makina mühendisleri odası da makina kelimesini kullanır. çünkü doğrusu makinadır! makina kelimesi osmanlı zamanında da kullanıyordu ve kelime dilimize italyanca "macchina" kelimesinden geçti. 1965 yılına kadar da makina olarak kullanılan kelime bu tarihte ne hikmetse makine olarak değiştirildi. makina mühendisleri de haklı olarak bu "yaptım oldu" minvalindeki kararı tanımadı ve kelimeyi makina olarak kullanmaya devam etti.

  bununla beraber makine kelimesi dilbilgisi açısından da makina kelimesine tercih edilecek bir kelime değildir. her iki kelime de büyük ünlü uyumuna uymaz ve küçük ünlü uyumuna uyar. o halde neden yılların makinası durduk yerde makine olsun ki?

  konuyla ilgili şöyle bir anım var:

  bölüme yeni başlamıştım. makina mühendisliğine giriş dersinde birisi hocaya makine mi makina mı diye sormuştu. hoca da makina demişti. ama tdk'da makine yazıyor diye cevap gelince hoca gayet rahat ve kendinden emin bir biçimde "orada yanlış yazıyor" demişti.

  konuyu değerlendiren ve bizi aydınlatan prof. dr. fatih mehmet botsalı'ya teşekkürler.

  link: www.makina.selcuk.edu.tr/icerik/makina_mi_makine_mi/475
 2. mühendislik fakültesi dekanından şöyle bir şey duymuştum bu konu hakkında: aslında doğrusu (tdk nın kabul ettiği) makine imiş; ancak bölüm adını değiştirmek bütün yazışmalardaki, kataloglardaki, işte yani makina yazan her yeri tek tek makineye çevirmek anlamına geleceğinden bu konu gündemden düşmüş.

  bir harf be olm nolcek deyip geçmeyin öyle.
 3. bolumu daha tercih donemi gelmeden ziyaret edeyim demistim. bina onunde tabelada makina yaziyor. giriyorum iceri. genis bir hol. yukari kafani kaldiriyosun. makine yaziyor. iste simdi sictik diyosun.
 4. makine de ,karistirilma sebebi yunanca populer bi kalibin icinde olmasi olmali :deus ex machina
 5. öğrencilik zamanında sınıfta bu tartışma içine girilmiş, bir arkadaşın "makine ne öyle yumuşak yumuşak, tabi ki makinaaaaaa mk" diye böğürmesi sonucu tartışma noktalanmıştı. mühendislik öğrencisi olmak böyle bir şeydi. tartışmalar hep bu şekilde tatlıya bağlanırdı.
 6. makinedir.itü makina fakültesinde makina diye yazmasının sebebi hocaların tdkya makina diye kabul ettirmek istemesi,machineden direk makine diye almanın doğru olmadığı aslında türk diline makinanın daha uygun olduğudur.
  cakal