marshall macluhan

Kimdir?

herbert marshall mcluhan, (21 temmuz 1911 - 31 aralık 1980) edmonton, alberta da dünyaya gelmiş kanadalı profesör, filozof ve iletişim kuramcısıdır. manitoba ve cambridge'de eğitim gördükten sonra amerika birleşik devletleri ve kanada'da birçok üniversitede ingilizce profesörü olarak eğitim vermiş, toronto üniversitesinde "kültür ve teknoloji merkezi müdürü" olarak görev yapmıştır.

günümüzde daha çok "the medium is the message", "global köy" söylemleri ve interneti icad edilmesinden yaklaşık 30 sene önce öngörmesiyle bilinmesine rağmen 1960'ların ikinci yarısında medyanın önde gelen isimlerinden biri olmuş, 1970'lerin başlarında etkisi azalmaya başlamıştır. lakin öldükten sonra bile akademik çevrelerce görüşleri tartışılmaya devam edilmiş, internetin icad edilmesiyle birlikte yaptıkları ve bakış açısı üzerinde daha çok durulmaya başlanmıştır.

the mechanical bridge (1951)
the gutenberg galaxy (1962)
  1. iletişim kuramlarının temel taşlarından biridir.

    mcluhan'ı önemli kılan 20.yy'da yaptığı çalışmalar ve söylediği sözlerin gün geçtikçe değer kazanmasıdır.

    ingilizce profesörü olmasından mütevellit kitaplarını ve söylemlerini başka dillere çevirmek oldukça meşakatli bir iştir. yine aynı sebepten olacak ki mesajın sunumunun, mesajın içeriğinden daha önemli olduğunu iddia eder.

    dipnot: ilginçtir. the mechanical bridge, understanding media gibi kitaplarının yanı sıra özgeçmişini de kimse türkçeye çevirmemiş.
    bozuk