• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar pınar selek
maskeler süvariler gacılar - pınar selek
ülker sokak vahşetinin üstünden yıllar geçti. geçen onca yılda başka sokaklar, caddeler, mahalleler aynı vahşetin değişen mekânları oldu. translara yönelik kıyım, şiddet hiç bitmedi. ama o günden bugüne transların özgürlük mücadelesi yükseldi, trans hareket varoldu.

pınar selek'in transların ülker sokak'tan dışlanmasına ilişkin araştırması, bir grup insanın yaşadığı acıdan, bir sokaktaki kıyımdan bizi alıp dışlama politikalarının rant aritmetiğine, suç ortaklıklarının saklı ve süslü köşelerine, mağduriyetten doğan özgürlük politikalarına götürüyor. tarihe bugünü anlamamızda büyük katkı sunan önemli bir not düşüyor. bizi dışında olmadığımızı gösterdiği bir gerçekle sarsıyor.
  1. maskeler süvariler gacılar (ülker sokak: bir alt kültürün dışlanma mekanı) için "ben bu çalışmayı yaptığımda, 25 yaşındaydım. yırtıldığım, sarsıldığım, yeniden doğduğum yıllardı. ülker sokak, bu parçalayıcı kaos içinde, benim bugünkü şekillenmemi doğrudan etkileyen en önemli deneyimlerimden biriydi." diyor pınar selek.

    pınar selek 'ülker sokağın hikâyesi'ni yıllar önce yazmıştı . baskısı tükenen maskeler , süvariler, gacılar yeniden yayımlandı. kitapta 'ataerkil dışlama ve eşcinsellik alt kültürü', 'türkiye'de ataerkil iktidar yapısı ve eşcinsellik alt kültürü', 'ülker sokak: eski bir alt kültür mekânı', dışlayanlar: birleşik temizleme cephesi', dışlananlar: travesti ve transeksüeller' bölümleri ayrı bir ilgiyle okunması gereken bölümler. kitabın ikinci planı diyebileceğimiz bir bölüm, tamamen röportajlara ayrılmış. dışlayanlar ve dışlananlar olarak iki gruba ayrılan röportajlarda dışlayanlar olarak medya, beyoğlu ekipler amirliği ve beyoğlu ve ayaspaşa güzelleştirme derneği gösteriliyor. dönemin beyoğlu ekipler amiri süleyman ulusoy'la yapılan röportaj kitabın belki de en ilginç bölümlerinden biri. yine aynı konuda ülkü ocaklarıyla yapılan bir başka röportaj, belleklerde yer edebilecek türden. dışlananlar olarak travesti ve transseksüellerle yapılan çok sayıda röportaj, çoğumuzun hiç bilmediği üçüncü hatta dördüncü tür yaşamların farklı dünyasına ışık tutuyor.