1. amerikan polisiye, suç, aksiyon filmlerinde genelde kötü bir durumda kalan film kahramanlarının birleşik devletler sınırları dışına çıkıp, yaptığı illegal olgudan ve yasaların müeyyidelerinden kurtulmak için geçmek zorunda olduğu, geçmesi birleşik devletlerin sınır olduğu diğer kara sınırına (bkz: kanada) nazaran daha kolay olan güney komşusunun sınırı.

  örnek diyalog:

  - lanet olsun dostum, fbi peşimizde! (sinirli ve korkan bir ifade)
  - kahretsin canıtın şimdi ne yapacağız? (kararsız ve korkan bir ifade)
  - yapabileceğimiz tek bir şey var dostum: güneye gideceğiz... (sigarasından bir fırt çeker ve uzaklara bakar)
  - güneye mi? dostum aklını mı kaçırdın? güneş kremimi yanıma almayı unutmuşum, ne işimiz var güneyde? (böyle boktan durumlarda bile espri yapabiliyoruz algısını vermeye çalışır bir ifade)
  - eğer susmazsan ağzına bir şarjör mermi dolduracağım ve seni arizona çöllerinde sonsuz bir güneşlenmeye bırakacağım dostum! hem de güneş kremsiz ve çıplak! akbabalarla arandaki muhabbeti daha da geliştirmen için sana bu fırsatı vermemi ister misin? (gayet ciddi ve sinirli bir ifade)
  - ha-ha-hayır, tabi ki istemem dostum... hey lanet olası birazcık sakin olsana!
  - o zaman o lanet olası çeneni kapa dostum! o lanet olası çeneni kapa!
  - ...
  - ...
  - bir şey sorabilir miyim?
  - ... sor...
  - güneyde gerçekten ne yapacağız?
  - meksika sınırını geçeceğiz. bizi orda kimse bulamaz. antonio adında bir uyuşturucu kaçakçısı arkadaşım var; o bizi saklayacaktır.
  - bana meksika'daki dostun tehlikeli biriymiş gibi geldi, hem sence suçlu birisine ne kadar güvenebiliriz ki dostum?
  - ulan manyak! banka soyduk ve 4 banka görevlisi, 3 polis, 2 sivil vatandaşı öldürdük; peşimize efbiayı taktılar sen hala suçludan korkalım diyorsun! kreş mi işletiyoruz lan biz burda!?!?
  - tamam sustum... hadi geçelim bakalım şu meksika sınırını...

  ayrıca, meksika sınırını geçmek adlı deyim, ki deyim diyorum çünkü bizde deyim oldu artık bu söz; arkadaşlarla aramızda bir dalga konusudur, herhangi bir terso durumda meksika sınırını geçip bu durumdan kurtulmakla ilgili espriler yaparız... geçenlerde (2015 nisanında) arkadaşlarla, arkadaşlar dediklerim: meksikalı, amerikalı, kamerunlu ve bizim temel ile sıtarbaksta otururken, - çatır çatır da ingilizce konuşup tüm ordaki fularlı çakma entellere şovumuzu da yaptık o ayrı :) - meksikalı arkadaşıma bu konuyu anlattım ve sizin memleket sınırını geçmek ile ilgili biz türklerde bir espri vardır dedim. o bizde de vardır dedi. yani adamlar o kadar kanıksamışlar ki coni ağbilerinin illegal işleri sonrasında ülkelerini ziyaretlerini, onlar dahi kendi ülkelerinin sınırlarını geçmekle ilgili espriler yapar olmuşlar. daha somut canlanması için şöyle yazayım isterseniz: büyük bir suç işledikten sonra kaçış yolu ararken arkadaşınıza, suç ortağınıza "türkiye sınırını geçmeliyiz dostum, bizi orda kimse bulamaz" dediğinizi düşünün. hah işte öyle bir şey.

  işte öyle bir şey demişken, o kadar okudunuz; biraz da dinleyin: https://www.youtube.com/watch?v=891dikeTnqg