• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.47)
melancholia - lars von trier
justine michael ile dünya evine girmek üzere ablasının evine gelir. ablası claire ile taban tabana zıt bir karaktere sahip olan justin düğün gününde dahi melankoli içine girebilen bi yapıdadır. bu sırada da dünyayı tehdit eden bir gezegen dünyaya yaklaşmakta iki kızkardeş ve aile üyeleri geçmişteki ve hala da süregelen çatışmalarıyla tam bir kaosun içine sürüklenmektedirler.
  1. filmin başlangıç sahnelerine dayanamadım. ama inatla izlemeye devam ettim ve bunun sonucundan da memnunum. aynı olaya verilen değişik tepkiler. depresyon, inkar, boşverme, umut bence oldukça farklı ve orijinal bir şekilde aktarılmış. son sahne ise muazzamdı. o yüzden meteor olur gezegen olur çarpabilir yani karşı değilim.
  2. insan öleceği günü ve saati bildiğinde ne yapar? bu bilgiye sahip olundugunda ruh halinde, tepkilerinde ve kararlarındaki değişim hangi yöndedir sorularına cevap arayan ve bunu yaparken insanı filmin içine çekmekte oldukça başarılı olan film. yönetmen yine derin sorular üzerine gidip sorular sordurtuyor izleyene.