1. önce beyindeki zincirlerden kurtulmayı gerektirir, sonrası son derece kolay.
 2. mühendislerin ezici çoğunluğunun gerçekleştirdiği olay.

  şöyle ki; beş sene yurt dışında ki dağ başı şantiyelerde on beş günde bir gün izin hakkı kullanarak, günde on iki saat çalışınca bir aydınlanma gelir ve ' ben köle gibi çalışacaksam, kendi işimi yaparım ya hu ' diyerek en kolayından tedarikçiliğe soyunulur.

  ya da yeni bir yüksek lisans ve sertifika programları ile merkez ofislere kapak atılır.

  edit: harf düzeltildi
 3. yakın zamanda benim de denemek istediğim. sil baştan başlamak belirli bir yaştan sonra zor geliyor insana. belki bir adım atsam, devamı gelicek ama bakalım. tabi birde işi değiştirinci mutlu olabilecek miyim. ona da bakarım.
  ozumm
 4. bu konu uzerinde son donemde ciddi kafa yormaktayim. kafa yordugum her konuda oldugu gibi sadece kendi kafami yormakla kalmam, zamninda baska yorulmus kafalara sorarim, baska kafalari da yorarim hatta. neyse ufak ufak arastiriyorum. meslek nasil degistirilir?
  1- temel motivasyonunuz ne?
  yani neden meslek degistirmek istiyorsunuz? bunca sene yaptim yeter doydum mu? zaten yillardir sevmeden yapiyordum mu? para da kazanilmiyor essek gibi calisiyoruz bir de ustune mi? nedenini bulursaniz gideceginiz yonu belirlemek daha kolay olur.

  2- meslek ve is degistirmek arasindaki farki anlayin. bircok insan aslinda mevcut isinden, isvereninden, patronundan vs sikayetcidir ama bunu meslegi ile bir dert olarak algilayabilir. ornek verelim mesleginiz muhendislik olsun isiniz de x firmasinda analisltik. oncelikle x firmasindan cikip y firmasina gecseniz ya da kendinize bir z firmasi kursaniz ama siz yine analistlik taniminda calissaniz hayat yine de cekilmez mi?

  3- universite hazirlik yillarinizda yapilan aptal testleri hatirlayin ve onlari yapmayin ama sizi cok iyi taniyan insanlarla ve kendi ic sesinizle konusun " ben aslinda ne yaparak mutlu olurum" diye..

  4- belirlediginiz alan ya da alanlarda kucuk denemeler yapin ve network kurmaya calisin:
  diyelim ki aklinizda bir ya da birden fazla aday yeni meslek var ama aslinda bunun da hayallerinizin isi olup olmadigindan emin degilsiniz. o zaman cozume atlamak yerine kucuk denemeler yapin. bu isin yapildigi yerlerde ya da alanda gonullu calismak, staj yapmak, projelere dahil olmaya calismak, egitim veren kurumlarla gorusmek ve mumkunse bu isi yapan insanlar tanisip onlardan artisini ve eksisini dinlemek.

  5- cok iyi plan yapin : egitim mi alacaksiniz? is basinda ogreneceksiniz ama maasiniz yariya mi inecek? bu sureci nasil atlatacaksiniz tum bunlari en azindan ana hatlari ile planlamadan yola cikmayin..

  tabii en temelde kafanizi acin ve on yargilarinizdan kurtulun.. ben yaptim da mi yaziyorum? hayir ama deniyorum.
 5. dibi görmeden yapılmayan eylem...
  ya da çok şanslı olacaksınız fırsat ayağınıza gelecek...
 6. basit bir mühendis olarak başlayan meslek hayatım balıkçılık, uzak yol denizciliği, avukatlık bürosunda müşteri temsilcilıği, dağ rehberliği ve çay tarımcılıgı( çay yetiştirme, toplama, satma ) şeklinde devam ederken aralarda süper markette depo elemanlıgı, garsonluk ve pazarcılık yapmışlığım da var.

  egeer geçinme endişeniz yoksa meslek değiştirebilirsiniz. karnınızı doyurmak kolaydır. ha eğer sorun paraysa.. iyi para kazandığım zamanlar oldu -pazarcılık, denizcilik- yediğim kızın haddi hesabı olmayan dönemler oldu - garsonluk, müşteri temsilcilıği- hem karının hem de paranın olmadığı zamanlar da oldu - mühendislik , depoculuk -

  yaşadığım hayata dair zerre pişmanlığım yok.
  hayatınızı değiştirmekten korkmayın. yaşadığınız herşey bir hikayenin parçası ve hayatınızı ne kadar değiştirirseniz hikayede size ayrılan bölüm o kadar artar.

  hayatını değiştirenlerin anlatacak hikayeleri de çoktur

  ya da siktir edin. güzel bir kadın, güzel bir ev edinin, guzel çocuklar yapın güzel hayatlarınız olsun..

  yazım.