• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
middlesex - jeffrey eugenides
ben iki kez doğdum: ilkinde 1960 yılının ocak ayında, detroit için inanılmaz derecede dumansız bir günde kız olarak ve daha sonra tekrar 1974 yılının ağustos ayında petoskey'de bir acil kliniğinde, ama bu defa ergenlik çağında bir delikanlı olarak.

bu cümleyle başlıyor, içinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük romanların biri olarak gösterilen middlesex. kuşaklar boyunca ondan ona geçip sonunda küçük bir kızın, calliope stephanides'in bedeninde çiçeklenen bozuk bir genin hikayesi bu. genin yolculuğunun sonlandığı yerde, calliope'nin kendi yolculuğu başlıyor, karşısında ise o yaman soru: bizi biz yapan şey nedir; genlerimiz mi, seçimlerimiz mi? ve böylece dinlemeye başlıyoruz stephanides ailesinin osmanlı bursası'ndan henry ford'un detroit'ine uzanan, çağın tüm gelgitlerinden nasibini almış seksen yıllık büyüleyici öyküsünü. koza han, izmir yangını, hayalleri taşıyan dökük gemiler, fabrika dumanları altında kıpırdanan detroit, içki yasağı, ayaklanmalar, onca hayal kırıklığına rağmen tükenmeyen olasılıklar… sonunda birleşip calliope stephanides'i oluşturacak tüm parçalar. (idefix)
  1. geçen hafta okumaya başladığım kitap. enrty girmek için bitirene kadar sabredemedim çünkü yarısına kadar gelmeme rağmen karakterin yapılanmasını çok beğendim. eugenides bana ikinci bir louis de bernieres'miş gibi geliyor.
    doris