• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
mimi wo sumaseba - yoshifumi kondo
shizuku, okuma tutkusu olan genç bir kızdır. planı yaz tatili boyunca kütüphanede kitap okumak ve popüler yabancı şarkıları japonca'ya çevirmektir. fakat, ödünç aldığı kitapların hepsinde gördüğü ortak bir isim tüm planlarını alt üst eder: seiji amasawa. bir gün trende seyahat ederken, kendisini seiji'nin bir kemancı dükkanında keman yapan bir çırak olarak çalıştığı yere götüren gizemli bir kediyle karşılaşır. seiji, bir gün bu ustalığını italya'ya taşımak istemektedir. seiji, shizuku'ya yapmak istedikleri için cesaret verir. ikisinin de hayalleri onları farklı yerlere çekse de, ikili arasında son derece sağlam bir bağ kurulur.
  1. senaryosu hayao miyazaki'ye ait olan, yönetmenliğini yoshifumi kondo'nun yaptığı, güzel bir studio ghibli animesi. studio ghibli animelerini bilen bilir; izlerken yaşatır, bittikten sonra normal hayata adapte olmakta zorlanırsınız. eğer izlemediyseniz ve bu türü seviyorsanız -dram, fantastik, romantik- işi gücü bırakıp izlemenizi tavsiye ederim. genel olarak animeyi sevmeseniz bile en azından baron isimli heykel kediciğe bayılacağınıza eminim.
  2. tek seferde bitiremedigim, ama goruntu olarak epey hosuma gitmis, cogu kare ustunde beni epey dusundurtmus bi film...

    hikayeye kendimi pek kaptirdigimi soyleyemem, ama sonundaki 3-5 dakika, ozellikle de bisikletli, yokuslu sahne, ve tum bitis sekansi epey guzel; yazilarin yukselirken koprunun alt ucuna gelip erimesi filan... sonra kopru ustunden hayatin akisi, harada ve asik oldugu cocugun bulusmasi... daha dogrusu gec kaldigi icin azar yemesi...
  3. türkçeye sihirli kedi olarak çevrilmiş olan neko no ongaeshi filminine gönderme yapması ve baron karakterinin hikayesinden bahsetmesi açısından bile çok güzeldi.