• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.25)
minority report - steven spielberg
ünlü bilimkurgu yazarı philip k. dick'in bir kısa öyküsünden yönetmen steven spielberg tarafından sinemaya uyarlanan film, 2054'te washington dc'de geçiyor.dedektif john anderton, psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce farkedip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin başındadır.anderton'ın kusursuz işlediğine inandığı sistem, birdenbire tersine döner. anderton'ın şefi olduğu birim, cinayet suçlamasıyla onun peşine düşer. avcı artık av olmuştur...
 1. sürükleyici bir bilim kurgu filmi.

  !---- spoiler ----!

  filmde bir yanlışlık var. normalde ani olarak işlenen cinayetler kırmızıyla, planlı cinayetler kahverengiye gösteriliyor. john'un cinayet işleyeceğine dair bilgi kahverengiyle geldi. fakat john ölecek olan adamı bilmiyor. böyle de bir planı yok. peki nasil planliymis gibi bir kehanet geliyor? acaba şöyle mi düşünüldü? john oğlunu öldüreceği adama öfkeli ve yakaladığım yerde oldurucem diye içinden geçiriyor ama adamı bilmediği için kahinler göremedi. fakat o tarihin yaklaşmasıyla kehaneti aldılar. böyle bir şey olabilir. ama yine de kafam karışık.

  !---- spoiler ----!
 2. sağlam bir filmdir. spielberg filmin pre-production aşamasında çok sayıda bilim adamıyla ortak toplantılar yürütmüş, nasıl bir gelecek olacağı konusunda baya kafa yormuştur.

  !---- spoiler ----!

  göz retinasından tarama olayı günümüzde bile ufak ufak yer ederken, göz nakli kısmı spielberg'in gelecekteki suçlular adına da düşünmüş olduğunun göstergesidir. diğer yandan filmin ilginç bir de alt metni vardır. bugünün beyaz yakalı orta sınıf üstü insanları sınıfsal olarak çok büyük yer değiştirmezken, (tam hatırlayamasam da filmin giriş sahnelerinde önlenen cinayet mesela. beyaz yakalı arkadaş müstakil güzel bir evde oturmakta) güvenlik ile uğraşan insanlar (tom cruise) teknolojik arabasıyla eve kadar gelebildiği, evde hologram video falan izleyebildiği bir hayata sahiptir. bu aslında spielberg'in gelecek tasvirinde , suçun çoğalacağı, güvenliğin öneminin çok daha artacağını göstermektedir.

  !---- spoiler ----!

  sonuç olarak gerek hikayesi ve akıcı kurgusu, gerekse suç ve güvenlik üzerine yaptığı ahlaki ve maddi çıkarımlar ile sağlam bir filmdir.
 3. 2002 yapımı bilim kurgu filmidir.psişik güçlere sahip insanları ve bazı teknolojik cihazlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce farkedip suçluları yakalayan özel bir polis birimini konu almaktadır.