1. an itibariyle merkez bankası başkanı olmuştur.


  peki murat çetinkaya kimdir?
  1976 yılında doğan murat çetinkaya, boğaziçi üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü ve çift anadal programı kapsamında aynı üniversitenin fen-edebiyat fakültesi sosyoloji bölümünden mezun oldu.


  boğaziçi üniversitesi sosyal bilimler enstitüsünde yüksek lisansını tamamlayan çetinkaya, halen aynı üniversitede uluslararası finans/ekonomi-politika alanında doktora tez çalışmasını sürdürmektedir.


  bankacılık hayatına albaraka türk katılım bankasında başlayan çetinkaya, uluslararası bankacılık ve hazine alanlarında çeşitli görevlerde bulundu.


  2003 yılından itibaren kariyerine türkiye halk bankasında devam eden çetinkaya, uluslararası bankacılık ve yapılandırılmış finansman daire başkanı ve sonrasında uluslararası bankacılık ve yatırımcı ilişkilerinden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı. bu dönemde aralarında halk yatırım menkul değerler a.ş.’nin de bulunduğu bankanın çeşitli iştiraklerinde, yönetim kurulu üyesi olarak da görev aldı.


  çetinkaya 2008 yılından, başkan yardımcılığına atandığı tarihe kadar, kuveyt türk katılım bankası a.ş.'de hazine, uluslararası bankacılık ve yatırım bankacılığından sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı.


  murat çetinkaya, 29 haziran 2012-11 nisan 2016 tarihileri arasında türkiye cumhuriyet merkez bankası başkan yardımcısı olarak görev yapmıştır.(alıntıdır)