• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
murr kedinin hayat görüşleri - e. t. a. hoffmann
murr, bir kedi. üstelik tahsilli bir kedi. okuyor, dü­şünüyor, yazıyor. biraz kibirli, biraz hayattan kopuk, biraz da sarsak ama keskin gözleri, pençeleri ve zekâ­sı, ayrıca sevimli patileriyle son derece usta bir göz­lemci...

fantastik roman türünün en ilginç örneklerinden bi­ridir murr kedi. ortak bir çalışmadır. bir sayfasında kedi murr’un anıları ve görüşleri, diğerinde orkestra şefi johannes kreisler’in notları... ama gerçekte bu ustaca kurgulanmış kitapta dünya tarihindeki en san­cılı geçiş ânındaki ilişkiler, değişen yaşam tarzları, anlayışların bir parodisi sunuluyor. saray yaşamın­dan burjuva yaşamına geçişte özellikle eğitim ve kültürle ilgili alanlarda yaşanan sıkıntılar ve absürd durumlar kedicil bir yumuşaklık ve muzırlıkla ele almıyor.

gelenekle modern, idealle gerçek arasında ortaya çı­kan gerilimleri, tuhaf durumları; insani varoluşun iki­lemlerini, karanlık noktalarını en kedicil yaşamın tür­lü tutkuları içinde kediseverlerin oldukça aşina ol­dukları tablolar içinde tüm sıcaklığıyla yansıtmak... işte e. t. a. hoffmann bunu başarıyor; yaşadığı dö­nemi hicvederken, eğlendiriyor, güldürüyor, düşün­dürüyor.