• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (1.00)
namaz kılmayanların iki cihanda başlarına gelecek belalar - ahmet mahmut ünlü
ey müslüman! her yıl başına bunca sıkıntılar geliyor. ibretlik hâdiseler önüne seriliyor. oysa sen gaflet içerisinde eğlenicisin. namazı terk ederek rabbinin taatını terk edicisin. nihayet islam bir yolda sen ise başka bir yolda gidicisin.

dinin direği, islam’ın esası, kurtuluşun sırrı, felahin aslı ve allah’ın müslümanlara ahdi olan namazı ne zamana kadar daha zayi edeceksin. ona önem vermeyeceksin, yahut vaktinden çıkaracaksın. bu senin dini hafife alman değil de nedir?! yoksa sen namazın farz oluşundan, onu kılmayan bir yana kazaya bırakanın dahi ne azaplara çarptırılacağından şüphe içinde misin?!

ey müslüman! islam bağının düğümü olan namazı zayi eden kişinin azap çekmeyeceğini sanıyorsan, işte bu risalede namazın dindeki önemine dâir zikredilen âyet-i kerîme ve hadis-i şerifleri iyi oku ki, namazı terk eden kişiden allah ve rasûlü’nün güvencesinin kalktığını, ölürken neler çekeceğini, sonar kabir azabını ve âhiretteki sığınağının cehennem olacağını iyice anlayasın (...)
 1. '' nihâyet onların (peygamberlerin) ardından bir takım kötü döller gelmişti ki onlar (farz namazlara inanmayarak veya tamamen terk ederek yâhut bırakarat ya da ta’dîl-i erkâna riâyet etmeyerek) namazı zâyi etmişler ve (içki zina gibi haramlar işleyerek, namazdan ve zikirden alıkoyan nefsânî arzulara ve) şehvetlere tamamen uymuştular.

  muhakkak ki onlar büyük bir şerre /o azgınlığ(ın ağır cezasın)a/ (cehennemdeki diğer vadiler bile, şerrinden allah’a sığınmakta oldukları) ğayy(kuyusun)a/ kavuşacaklardır.

  ancak o kimseler müstesnâdır ki (namaz husûsundaki kusurundan vesâir günahlarından) tevbe etmiştir, (şirkten ve kâfirlikten dönüp) îmân etmiştir ve (bu îmânına uygun şekilde) sâlih bir amel işlemiştir.

  işte sana! onlar cennete gireceklerdir ve hiçbir şeyle zulme uğratılmayacaklardır.’’(meryem suresi: 59-60)