1. (bkz: Nip)
  Her ülkenin çocuklarına yaptığı aşı takvimi. Ülkelere göre farklılık göstermektedir. En fazla aşıyı abd uygulamaktadır. Türkiye'de 13 hastalığa karşı aşı ücretsiz uygulanmaktadır. Bu konuda oldukça iyiyiz aslında. İngiltere ve Avustralya'dan iki aşımız eksik programda. (Hpv ve rotavirus)
  Türkiye'de uyganan programa şurdan bakabilirsiniz.
  http://www.saglik.gov.tr/EN/belge/2-44/childhood-vaccination-schedule---turkey.html

  Bcg: tüberküloz aşısı
  5'li karma: dapt, ipv, hib (difteri, aselüler pertussis(boğmaca), tetanoz, inaktif polio aşısı, haemophilus influenza tip b)
  4'lü karma: dapt, ipv
  Opv: oral polio vaccine
  Mmr: measles, mumps, rubella (kızamık, kabakulak, kızamıkçık)
  Varicella: su çiçeği
  Dt: yetişkin tip difteri tetanoz

  Aylara göre yazacak olursam:
  0. Ay: hepatit b
  1. Ay: hepatit b
  2. Ay: bcg, 5'li karma, konjuge pnömokok
  4. Ay: 5'li karma, konjuge pnömokok
  6. Ay: hepatit b, 5'li karma, konjuge pnömokok, opv
  12. Ay: konjuge pnömokok, mmr, varicella
  18. Ay: 5'li karma, opv, hepatit a
  24. Ay: hepatit a
  1. Sınıf: mmr, 4'lü karma
  8. Sınıf: dt

  İsteğe bağlı rotavirus ve hpv aşıları yaptırılabilir. Rotavirus ilk dozu en geç 3. Aya kadar, son dozu en geç 8. Aya kadar yapılmalı yoksa bir anlamı yok. Hpv için de en güzel yaş cinsel aktiflik başlamadan 8. Sınıf civarında yapılmasıdır. Aralık 9-26 yaş. Ama ne kadar erken o kadar iyi. İkisini de yaptırmanızı tavsiye ediyorum, özelikle hpv'yi.


  Aşılanmak her çocuğun hakkıdır, unutmayın.
 2. 2000 yılından sonra ülkemizde nihayet ayakları üzerine basabilmiş bağışıklık programıdır. 1999-2001 arasında soğuk zincir problemlerinden kaynaklandığı düşünülen mmr aşılarının bozuk olması, yıllar sonra kızamık hastalığının uzun dönemdeki ölümcül komplikasyonu sspe (subakut sklerozan panensefalit) gelişimine neden olmuştu. yine bağışıklanan kişiye ne olacağı belli olmayan domuz gribi aşısı vakasını atlattık ülkece. halbuki influenzanın ölüm oranı tüm dünyada aşağı yukarı sabittir.

  bir diğer sorun da şuydu ki; benim aşı olduğum yıllarda okula gelmeyen çocuğa aşı yapılmıyordu. o gün görevliler sizi bulursa ne mutlu, sonrasında yakalamaları pek mümkün değildi. şimdilerde en sevdiklerim arasında pediatrik hasta ailelerinden aşı kartları ellerinde gelenler bulunuyor. (*:swh)

  aşılama sisteminde geçmişte yaşanan problemler tübitak'ının salavat sayacına bütçe verdiği ülkemizde aşılamaya karşı ön yargı gelişmesine neden olmuşsa bile ulusal programdaki aşıları yaptırmanızı şiddetle tavsiye etmekteyim. hbv, tüberküloz falan uzun vadede de sıkıntı yaratma potansiyeli yüksek durumlardır. önleminizi almalısınız.

  son olarak adalet sistemini sevdiğimin ülkesinde mahkeme kararına göre aşıları ailenin isteği dışında yapamayacağımız söyleniyor. toplum sağlığı diye ahkam kesemeyeceğim çünkü çocuğunu düşünmeyen ana babayı içinde barındıran topluma bir sempati besleyecek kadar halk dalkavuğu değilim. itirazım ve derin düşüncelere gark olma nedenim 1. basamak hekimlerinin yine hukuk gereği bu aşıları yapmalarının zorunlu tutulmasıdır. aldı bizleri bir telaş, ulan şimdi ne bok yiyeceğiz?